Arama

İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren 3 önemli olay

İnsanlık tarihindeki en kanlı savaş olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı'nın bıraktığı derin izler, savaşın sona ermesinin üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen hala görülüyor. 60 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan savaş, yeni dünya düzeninin şekillenmesi sürecini de başlattı. Sizler için, İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren üç önemli olayı derledik.

  • 1
  • 24
PAVLOV'UN KÖPEK DENEYİ
PAVLOV’UN KÖPEK DENEYİ

1849 yılında doğan İvan Petroviç Pavlov, fizyoloji ve psikoloji alanındaki çalışmaları ile psikofizyoloji alanını derinden etkiledi. Pavlov, Leningrad Fizyoloji Enstitüsü'nde çalışmalarını sürdürdü ve daha sonra "koşullanmış refleks" adını vereceği alışkanlığa bağlı davranışlar üzerinde çalışmalar yaptı.

  • 2
  • 24
DENEYLERE ADANAN BİR ÖMÜR
DENEYLERE ADANAN BİR ÖMÜR

Pavlov, günlük işlerle ilgilenmezdi, bilimle alakasız olan güncel olayları takip etmezdi. Hatta 1917 de Bolşevik devrimi olduğu gün, laboratuvara 10 dakika geç gelen asistanlarına hangi sebeple geç kaldıklarını sorar. Onlar da ''Bugün devrim oldu, dışarısı çok karışık. Duymadınız mı yoksa'' derler. Pavlov ise ''dışarıda olan şeyler bizi ilgilendirmez, işimize bakalım'' cevabını verir.

  • 3
  • 24
NE YAPMAK İSTEDİ?
NE YAPMAK İSTEDİ?

Psikolojik olayların deneysel olarak incelenebileceğini düşünen Pavlov, bir deney hazırlamaya başladı. Köpek üzerinde uygulayacağı bu deneyde köpeğin doğal uyaranların dışında zil, lamba gibi uyaranlara tepki verip, salgı salgılama durumunu incelemek istedi.

  • 4
  • 24
KOŞULSUZ TEPKİ NEDİR?
KOŞULSUZ TEPKİ NEDİR?

Köpeğe verilen et (Koşulsuz Uyarıcı) = Salya tepkisi (Koşulsuz Tepki)

Zil sesi (Nötr Uyarıcı) = Tepki yok

Koşulsuz Uyarıcı: Doğuştan var olan öğrenilmemiş uyarıcılardır. Bu uyarıcılara verilen tepki otomatiktir ve o türdeki tüm organizmalarda görülür.

Koşulsuz Tepki: Koşulsuz uyarıcıya verilen öğrenilmemiş tepkidir. Doğuştan sahip olunan ve refleksif bir tepkidir.

  • 5
  • 24
PAVLOV'UN KÖPEK DENEYİ
PAVLOV’UN KÖPEK DENEYİ

Pavlov, yaptığı bu çalışmalarından sonra, aç bir köpeği ses geçirmeyen bir odaya yerleştirdi. Deneye başlamadan önce köpeğin salyasının ağzından dışarı çıkmasını sağladı ve daha sonra çıkan salya miktarını da kayıt altına aldı.

Deneye geçildiğinde ise koşulsuz şartlanmanın oluşabilmesi için köpeğe yiyecek vermeden sadece zili çalmaya başladı. Başlangıçta, normal olarak köpek herhangi bir salya tepkisi göstermedi. Pavlov daha sonra zil sesinin hemen arkasından köpeğe yemek verdi ve doğal olarak köpek salya akıtmaya başladı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN