Arama

Dünya tarihinin en gizemli 10 ezoterik örgütü

Dünya tarihinin en gizemli örgütleri hangileridir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri. Bu gizemli örgütler, zihin kontrolü uygulayarak hükümetleri ve kuruluşları ele geçiriyor; Yeni Dünya Düzeni'ni istekleri doğrultusunda kuruyor, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni altüst etmeyi planlıyorlar. Peki, tarih boyunca faaliyet gösteren ve çoğu gizli olan bu örgütler hangileridir? Dünya üzerinde faaliyet gösteren 10 ezoterik örgütü derledik.

  • 1
  • 20
İLLUMİNATİ ÖRGÜTÜ
İLLUMİNATİ ÖRGÜTÜ

İlluminati, Latince kökenli bir kelimedir ve "Aydınlanmış Olanlar" anlamına gelir. 1 Mayıs 1776'da Adam Weishaupt tarafından kurulan topluluk, masonluğu model almıştır. İlluminati örgütünde gizlilik esastır.

İlluminati'nin asıl amacı aydınlanmak, özgür düşünceyi ve pozitif bilimin önünü açmak ve dinsel dogmalardan uzak durmaktı.

  • 2
  • 20
İLLUMİNATİ ÖRGÜTÜNÜN AMACI NEDİR?
İLLUMİNATİ ÖRGÜTÜNÜN AMACI NEDİR?

Ancak İlluminati'nin daha sonra pek çok gizli siyasi amacı olduğu ortaya çıktı.

İlluminati, dünya siyaset tarihinde üzerine en fazla komplo teorisi üretilen topluluk oldu. Örgütün bugünkü amacının ise halk kitlelerinin karar verme yetisini kontrol altında tutmak, dünya liderlerini ve ekonomiyi istediği şekilde yönlendirmek olduğu öne sürülüyor.

İLLUMİNATİ ÖRGÜTÜNÜN AMACI NEDİR?

  • 3
  • 20
MASONLUK
MASONLUK

Masonluk, dünyanın en yaygın ve kısmen gizli loca örgütlenmesidir. Mason, kelime anlamı olarak Fransızca'da "duvar ustası" anlamına gelir. Örgütün temeli başlangıçta gerçek duvar ustalarından oluşuyordu. Ancak zamanla inşaatların azalması üzerine üye sayılarını koruyabilmek amacıyla başka meslek gruplarından da aynı ilkeleri benimseyen kişiler localara dâhil oldu.

Masonluğun tarihinin 16. yüzyıla uzandığı düşünülür. Dünyanın farklı coğrafyalarına yayılan örgütün beş milyon üyesi bulunur. Sadece İngiltere, İskoçya ve İrlanda'da 480 bin, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise 2 milyona yakın üyesi vardır.

  • 4
  • 20
MASON ÖRGÜTÜNÜN AMACI NEDİR?
MASON ÖRGÜTÜNÜN AMACI NEDİR?

Farklı ülkelerdeki mason örgütleri, ortak amaç ve ülküde birleşme bakımından evrensel olarak hareket ederler. Hem geçmişte hem de günümüzde önemli yerlerde politik adamları ve bağlantıları bulunur.

Masonlukta sır ve gizlilik büyük önem taşır. Örgütte semboller, Masonik ilkeleri daha iyi anlatabilmek, Mason ritüellerinin içerdiği öğütleri zihinlere yerleştirmek ve bunların uzun ömürlü olmalarını sağlamak için kullanılır.

  • 5
  • 20
TAPINAK ŞÖVALYELERİ
TAPINAK ŞÖVALYELERİ

Tapınak Şövalyeleri ya da Mabed Şövalyeleri olarak bilinen örgüt, Fransız Hugues de Payen tarafından 1119 civarında Kudüs'te kurulmuştur. Başlangıçta, Hristiyan hacıları korumak için 9 şövalyeden oluşsa da Katolik Kilisesi tarafından resmi olarak 1129 yılında tanınan tarikat, kısa zamanda güçlenmiştir.

En güçlü zamanlarında askeri olarak sayıları 20 bini bulmuştur fakat bunların sadece yüzde 10'u tarikata bağlı şövalyelerdir. Tarikatın ömrü neredeyse Haçlı Seferleri'yle eştir. Tapınak Şövalyeleri, döneminin en korkulan savaşçılarından olmuşlardır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN