Arama

Denizcilikte devrim yapan Müslüman kâşif

Bundan 630 yıl kadar önce, deniz keşifleri alanında devrim yapan Zheng He, "Çin Filosunun Amirali" oldu. Zheng He, Hint Okyanusu boyunca seyahat ederek Mekke, İran Körfezi, Doğu Afrika, Sri Lanka, Suudi Arabistan gibi yerlere ve çok daha ötesine gitti. Üstelik Kristof Kolomb ya da Vasco da Gama gibi kâşiflerden önce ve onlarınkinden beş kat daha büyük gemilerle… Öyle ki yaptığı deniz yolculuğunda kullandığı filo, adeta denizde yüzen bir şehir gibiydi.

  • 1
  • 15
ZHENG HE KİMDİR?
ZHENG HE KİMDİR?

Zheng He, yaşadığı dönemde Çin'in bölgesel, hatta küresel süper güce dönüşmesinde önemli rol oynayan bir Müslüman'dı.

28 yıl süren yolculukları boyunca 37 ülkeyi ziyaret etti; ticari ve diplomatik amaçlarla 7 büyük deniz yolculuğu yaptı. Bu yolculuklarda 50 bin kilometreden fazla mesafe kat edilmiş olup ilk filosunda üç yüz on yedi gemiye bağlanmış halde 27.870 mürettebat bulunuyordu.

  • 2
  • 15
OKYANUSTA YÜZEN ŞEHİRLER: ZHENG HE’NİN FİLOSU
OKYANUSTA YÜZEN ŞEHİRLER: ZHENG HE’NİN FİLOSU

Küçük çaplı bir şehrin ya da bir futbol stadyumunun olduğu gibi hareket ettiğini düşününüz. Bu kadar büyük bir filoyla bilinmeyen denizlere yolculuk yapmak için muazzam düzeyde yönetim ve denizcilik bilgisine ihtiyaç bulunur.

Hiçbir hata payının olmadığı göz önüne alınırsa, Zheng He'nin başardığı bu iş bugün bizim aya gitmemizle kıyaslanabilecek nitelikteydi.

  • 3
  • 15
ÇİNLİ MİNG HANEDANLIĞINCA ESİR ALINDI
ÇİNLİ MİNG HANEDANLIĞINCA ESİR ALINDI

Doğumunda Ma He adı verilen Zheng He, Müslüman babasının ve büyükbabasının Mekke'ye hacca gidip gelmesi sayesinde çocukluğunda hem Arapça hem de Çince konuşma şansına sahip olmuştu.

Daha çocuk yaştayken, bir Moğol şehri olan memleketi Kunming'i istila eden Çinli Ming Hanedanlığı'nca esir alındı. Daha sonra hadım edilerek Dük Yan'ın ya da diğer adıyla Zhu Di'nin (prensin) maiyetinde saray hizmetine verildi. Daha sonra tahtı ele geçiren Zhu Di, İmparator Yong Le olacaktı.

Gavin Menzies, Zheng He hakkında şunları yazar: "Dini bütün bir Müslüman olmasının yanı sıra heybetli bir asker olan Zheng He, Zhu Di'nin en yakın danışmanı olmuştu. Zhu Di'den daha uzun boyu olan He, güçlü bir görünüme sahipti. Kimi tariflere göre boyu iki metreden uzundu, ağırlığı yüz kilodan fazlaydı ve yürüyüşü 'kaplan yürüyüşü' gibiydi."

  • 4
  • 15
BAŞARILARI ONU YÜKSEK BİR MAKAMA GETİRDİ
BAŞARILARI ONU YÜKSEK BİR MAKAMA GETİRDİ

Kendini hizmete adaması ve başarılı askeri seferlerde düke eşlik etmesi sayesinde İmparatorluk Saray Muhafızlığı'nın başına getirilen Ma He'ye, "Zheng" soyadı verildi.

Zheng He, "Üç Mücevherli Hadım" (San-Pao Thai-Chien) olarak da tanınıyordu; Müslüman olmasına rağmen Budist yan anlamlar içeren bu unvan, getirildiği yüksek makama işaret eden şerefli bir unvandı.

  • 5
  • 15
YEDİ BÜYÜK YOLCULUĞA ÇIKMA SEBEBİ NEYDİ?
YEDİ BÜYÜK YOLCULUĞA ÇIKMA SEBEBİ NEYDİ?

Zhen He'nin bu yedi büyük "Hazine Gemisi" yolculuğuna çıkması için yeterince sebep bulunuyordu.

Öncelikle bilimsel keşif yapmak ve değerli taş, mineral, bitki, hayvan ve ilaç bulmak istiyorlardı ki, yolculuklar çoğaldıkça bu sebep giderek daha da önemli hale geldi.

Dünyaya ilişkin seyrüsefer ve haritacılık bilgilerini geliştirmek ve tüm yabancı ülkelere Çin'in önde gelen kültürel ve ekonomik güç olduğunu göstermek istiyorlardı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN