Arama

Binlerce yıldır gizemini koruyan: Adam Kayalar

2 bin 400 yıl önce yapılan 'Adam Kayalar' görenleri büyülüyor. Mersin'in Erdemli ilçesi Kızkalesi Mahallesi'ne bağlı Şeytan Deresi Vadisi'nde yar alan 'Adam Kayalar', bölgeyi ziyaret edenleri tarih kokan bir yolculuğa çıkarıyor.

Binlerce yıldır gizemini koruyan: Adam Kayalar

Mersin'in Erdemli ilçesi Kızkalesi Mahallesi'ne bağlı Şeytan Deresi Vadisi'nde yar alan 'Adam Kayalar', bölgeyi ziyaret edenleri tarih kokan bir yolculuğa çıkarıyor. İslamiyet Öncesi 3. yüzyıl ile İslamiyet sonrası 2. yüzyıl arasında yapılan 11 'Adam Kaya', ulaşımı zor olan bir vadi yamacında ziyaretçilerini bekliyor.

Binlerce yıldır gizemini koruyan: Adam Kayalar

İ.Ö. 3. yüzyıl ile İ.S. 2. yüzyıl arasındaki dönemde yapıldığı tahmin edilen 'Adam Kayalar', Erdemli'nin Kızkalesi Mahallesi'ne yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Şeytan Deresi Vadisi'nde yer alıyor. Adam Kayalar adıyla bilinen ve büyük kabartmalardan oluşan arkeolojik kalıntı, Mersin'in en önem taşıyan yerlerinden biri.

Binlerce yıldır gizemini koruyan: Adam Kayalar

Binlerce yıldır gizemini koruyan Adam Kayalar, bölgeyi ziyaret edenleri tarih kokan bir yolculuğa çıkarıyor. 500 yılda işlendiği tahmin edilen kabartmalar ulaşımı zor olan bir vadi yamacında ziyaretçilerini bekliyor. 9 niş içerisinde 4 kadın, 11 erkek,2 çocuk, 1 dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri bulunuyor.

Binlerce yıldır gizemini koruyan: Adam Kayalar

Adam Kayalarla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Üniversitesi (MEÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serra Durugönül, bölümlerinin 1993 yılında kurulduğunu, o günden bu yana da düzenli olarak arazide çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Binlerce yıldır gizemini koruyan: Adam Kayalar

Prof. Dr. Durugönül, "1981 yılında öğrenciyken Almanya'dan buraya gelip inceleme yaparken, bir hocamızın yol göstermesiyle Adam Kayaları ilk defa gördük. Adam Kayalar bugün bizlerin, yerli halkın verdiği bir isim. Çünkü 11 adet insan kabartmasından oluşan bir mezar alanı, nekropolis diyoruz. Mezarlar gözle görülür yerlerde değiller. Çünkü eski çağda da mezar hırsızları vardı. Onlardan korumak için mezar yerlerini gizli yerlere yapmışlar. Bugün bizim gördüğümüz ana kayaya, kabartma tekniğiyle işlenerek yapılmış olan insan figürleri" diye konuştu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN