Arama

Savaşa sinemadan bakmak: II. Dünya Savaşı'nı en iyi anlatan 10 film

Sinema tarihinde, savaş filmlerinin yeri her zaman çok özel olmuştur. Bu dönem, yönetmenler ve seyirciler için oldukça zengin bir kaynaktır ve pek çok hikayenin belgeleriyle kayıt altında olması, sinema dünyasına sayısız film çekme imkanı sağlamıştır. Tarihi etkileyen dünya savaşlarına hayranlıkla bakan sinemaseverler için, II. Dünya Savaşı'nı en iyi anlatan 10 filmi sıraladık.

  • 1
  • 12
Schindler'in Listesi (1993)
Schindler’in Listesi 1993

- IMDB Puanı 9.0/10

Steven Speilberg'in gözde filmlerinden biri olan ve II. Dünya Savaşı'nda Nazi soykırımını konu alan kült bir filmdir.

✦ II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da başlayan Yahudi avı, 2 milyon civarında insanın ölümüne sebep olmuştur. Yahudilerin toplama kamplarında, gaz odalarında öldürülmesiyle büyük bir soykırım başlar. Film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının Polonya'da kurduğu fabrikasında sayısı 1000'in üzerinde Yahudi'yi fabrikada işçi olarak çalıştırmaya başlaması ve bu sayede hayatlarını kurtarmasını konu alır. Polonya Yahudileri'nin hayatlarını kurtarmalarını sağlayan bu olay, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır.

✦ Oskar Schindler'in üst düzey Nazi subaylarıyla olan yakın ilişkisi, kuracağı fabrikada çalıştıracağı Yahudi işçileri Alman savaş gücü için gerekli göstererek toplama kampına gönderilmelerinin önüne geçer.

Oskar Schindler, Almanya'nın Çekoslavakya ajanlarından biridir ancak filmde bu detay gösterilmez.

✦ Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve 7 dalda birincilik ödülüne layık görülmüştür.

  • 2
  • 12
Er Ryan'ı Kurtarmak (1998)
Er Ryan’ı Kurtarmak 1998

- IMDB Puanı 8.6/10

✦ Epik bir savaş filmi olan ve yönetmenliğini Steven Speilberg'in üstlendiği ABD yapımı filmdir.

✦ II. Dünya Savaşı'nın en stratejik yerlerinden biri olan Normandiya Çıkarması'nın tasviriyle başlayan film, savaşta 3 oğlunu kaybeden bir annenin geriye kalan tek oğlunun hayatta kalması için başlatılan Er Ryan'ı Kurtarma operasyonu, tehlikeli ve bir o kadar da sayısız zorluğu beraberinde getirecektir.

Yüzbaşı John H. Miller'ı canlandıran Tom Hanks'in ekibine Matt Damon'ın canlandırdığı Er Ryan'ı bulma görevi verilir. Ekip, savaşın harap ettiği Fransa'da tehlikeli bir yolculuğa çıkar ve yol boyunca savaşın acımasız gerçeklerine tanık olur.

✦ Hollywood yapımı filmlerin en ikonik gösterilerinden olan ABD askerinin kahramanlıkları bu filmde de görevini layıkıyla yerine getirir. Tek bir askerin hayatını kurtarmak için 8 askerin hayatını tehlikeye atmasının meşruluğu sorgulanırken kahramanlık payesi de önemli misyon olarak izleyeciye sunulur.

✦ Film, 5 dalda Oscar ödünün sahibi olmuştur.

  • 3
  • 12
Hayat Güzeldir (1997)
Hayat Güzeldir 1997

- IMDB Puanı 8.6/10

Roberto Benigni'nin yönettiği ve başrolünde yer aldığı, II. Dünya Savaşı sırasında geçen dram türündeki bir filmdir.

✦ Yahudi bir kitapçı olan Guido, ailesiyle birlikte hayatını sürdürmektedir. Nazilerin her yerde Yahudi avına çıktığı bir dönemde bu korkunç Nazi kabusu ailenin de üzerine çökmeye başlamıştır. Guido ve küçük oğlu bir gün toplama kampına sürgün edilirler. Film, Guido'nun oğluna karşı gösterdiği sevginin ve umudun insanı nasıl ayakta tutabileceğini anlatan dokunaklı bir eserdir. Savaşın karanlığında insanlık değerlerini koruyabilmek için gösterilen sıra dışı bir çabanın portresini çizerken, aynı zamanda aşkın gücünü ve sevginin engel tanımadığı gerçeğini vurgular.

  • 4
  • 12
Hayat Güzeldir (1997)
Hayat Güzeldir 1997

- IMDB Puanı 8.6/10

Glieberman Variety'ın tabiriyle, Benigni "ilk mutlu soykırım filmini" çekmiştir. Soykırım süreci bütün film boyunca arka planda işlenmiştir ancak film bir babanın çocuğunun masumiyetini her ne pahasına olursa olsun koruma çabasını en etkin şekilde ön planda tutmuştur.

✦ "Hayat Güzeldir" 3 dalda Oscar ödülüne layık görülmüştür.

  • 5
  • 12
Piyanist (2002)
Piyanist 2002

- IMDB Puanı 8.5/10

✦ Film, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan Polonya Yahudisi başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman'ın Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesiyle kabusa dönen hayatını konu edinir. Romans Polanski'nin yönetmenliğini yaptığı film Alman-Fransız-Polonya ve İngiliz ortak yapımı biyografik bir savaş filmidir.

Adrien Brody'nin performansı, filmin müzikleri ve dönemin ruhunu yansıtan sahneleriyle The Pianist, II. Dünya Savaşı'nı en çarpıcı biçimde anlatan filmlerin başında gelir.

Wehrmacht subayı Wilm Hosenfeld'ın yardımları sayesinde nasıl hayatta kaldığını anlattığı "Śmierć Miasta" adlı otobiyografi kitabından uyarlanmıştır.

Romans Polanski imzalı bu film 3 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN