Arama

Sinemanın dahisi Stanley Kubrick'ten izlenmesi gereken 12 film

Stanley Kubrick'in lise notları çok kötü olduğu için herhangi bir üniversiteye kabul edilmemesine rağmen Columbia Üniversitesi'nde derslere girdiğini biliyor muydunuz? Ya da ilk filmlerinden biri olan ''Korku ve İstek''ten nefret edip kimse görmesin diye filmin tüm kopyalarını satın alıp yok etmeye çalıştığını? Sinemanın tüm unsurlarının sınırlarını zorlayan ve her seferinde kendi anlatımını ortaya koyan dahi yönetmen Stanley Kubrick'ten izlenmesi gereken 12 filmi derledik.

  • 1
  • 12
Otomatik Portakal (1971)
Otomatik Portakal 1971

"Eğer bir şey yazılabiliyor ya da düşünülebiliyorsa filme de çekilebilir."

Dram/Gizem - 2 saat 17 dakika - IMDb: 8.3

Otomatik Portakal filminin özeti:

Otomatik Portakal, şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin, çevrelerine saçtığı dehşet ve korkuyu işleyerek bir korku imparatorluğunun resmini çizmektedir. Çetenin lideri Alex, işler çığırından çıkınca yakalanır ve gözaltına alınır. Ama hapse atılmaz; cezası bir şiddet deneyine kobay olarak kullanılmak olur. Bu deney insanoğlu ve şiddet kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya koyma amaçlıdır ama deneyin kendisi de bir o kadar insan doğasına aykırıdır.

Sinemanın dâhi yönetmeni Stanley Kubrick tarafından Anthony Burgess'ın aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan film, aynı anda hem kitap okuyucusunun hem de sinema seyircisinin gönlünü kazanan nandide uyarlamalardan biridir. Film, 1972 Akademi Ödülleri'nde dört dalda aday gösterildi.

Yönetmen: Stanley Kubrick Senaryo: Stanley Kubrick, Anthony Burgess

  • 2
  • 12
2001: Bir Uzay Destanı (1968)
2001: Bir Uzay Destanı 1968

"Eğer Leonardo, Mona Lisa tablosunun altına şöyle yazsaydı ona nasıl değer verebilirdik?: "Hanımefendi gülümsüyor çünkü sevgilisinden sakladığı bir sır var." Bu izleyiciyi gerçeğe zincirlerdi ve ben bunun 2001'e (Space Odyssey) olmasını istemiyorum."

Fantastik/Bilim Kurgu - 2 saat 41 dakika - IMDb: 8.3

2001: Bir Uzay Destanı filminin özeti:

2001: Bir Uzay Destanı, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmidir. Senaryosu Kubrick ve ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından kaleme alındı. Stanley Kubrick, ''Dr. Garipaşk'' filmini bitirmesinin üzerine bir bilim kurgu filmi çekmek ister; filme dönüştürülebilecek bir fikir geliştirmek üzere bilim adamı ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke'a danışır. Clarke da ''Sentinel'' adlı kısa öyküsünü önerir.

Bunun üzerine önemli bir ortaklık kuruldu. Kubrick ve Clarke, eleştirmenler, sanatçılar ve izleyiciler tarafından sıklıkla en başarılı bilim kurgu olarak anılan ''2001: A Space Odyssey''i kurmaya başladılar. Kubrick senaryoyu yazıp geliştirirken, Clarke ise aynı ismi taşıyan romanını yazdı. Stanley Kubrick'in isteği üzerine, bu roman filmin gösterime girmesinden sonra yayınlandı. Film, alışılageldik anlatım yöntemlerinin dışına çıkması, zamanına göre son derece şaşırtıcı olan görsel efektleri, uzun süresi ve gösterime girdiğinden beri tartışılan sonu ile sinema tarihinde ün kazandı.

Yönetmen: Stanley Kubrick Senaryo: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke

  • 3
  • 12
Cinnet (1980)
Cinnet 1980

"Bence okullarda yapılan en büyük yanlış, çocukları korkuyla motive ederek bir şey öğretmeye çalışmaktır. Not alma korkusu, sınıfta kalma korkusu gibi. Bir konuya ilgi duyarak öğrenmek ile, korku ile bir şeyi öğrenmek arasında nükleer bir patlama ile bir kıvılcım kadar fark vardır."

Gizem/Psikolojik Korku - 2 saat 26 dakika - IMDb: 8.4

Cinnet filminin özeti:

Cinnet, yazar Jack Torrance'ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli'nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack'in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

Yönetmen: Stanley Kubrick Senaryo: Stanley Kubrick

  • 4
  • 12
Son Darbe (1956)
Son Darbe 1956

"Okulda bulunduğum süre boyunca hiçbir şey öğrenmedim ve 19 yaşıma kadar kendi isteğimle bir kitap okumadım."

Dram/Gizem - 1 saat 25 dakika - IMDb: 8.0

Son Darbe filminin özeti:

Eski bir mahkum olan Johnny Clay, beş yılını Alcatraz'da hapishanede geçirmiştir. Sevgilisi Fay ile evlenip düzenli bir hayata geçmeden önce son bir soygun yapmayı kafasına koyan Clay, bir yarış sırasında, odalardan birinde bulunan iki milyon dolarlık parayı çalmayı planlamaktadır. Bunun için bir ekip oluşturan Clay; bir polis, gözlemci, keskin nişancı ve güreşçiden oluşan çetesiyle birlikte hazırladıkları kusursuz soygun planını gerçekleştirmeye çalışacak, ancak türlü talihsizliklerle karşılaşmaktan kurtulamayacaktır. Sinema dehalarından Stanley Kubrick'in üne kavuşmasını sağlayan bu filmi, Lionel White'ın Clean Break adlı romanından uyarlandı.

Yönetmen: Stanley Kubrick Senaryo: Stanley Kubrick

  • 5
  • 12
Korku ve İstek (1953)
Korku ve İstek 1953

"Suçlulara ve sanatçılara karşı garip bir zaafım var. Her ikisi de hayatı olduğu gibi kabul etmiyor. Her hazin hikaye, gerçek hayattaki olaylarla çelişki içinde olmalı."

Dram/Gerilim - 1 saat 12 dakika - IMDb: 5.6

Korku ve İstek filminin özeti:

Korku ve Ses 1953 yılında Kubrick'in ilk uzun filmi olarak seyirciyle buluştu. Kubrick, yakınlarından ödünç aldığı 40 bin doların tamamını bu filme yatırdı. Filmin yapımcılığını, yönetmenliğini, görüntü yönetmenliğini ve montajını kendisi yaptı. Kubrick'in bu filmi hiç sevmediği bilinir. Senaryosunu Howard Seckler 'in kaleme aldığı Korku ve Öfke, sinema tarihine yönetmenin reddettiği film olarak geçti. Teması itibarıyla Zafer Yolları'nın, öncülü olarak nitelendirilebilecek filmin bizzat Kubrick tarafından tüm kopyaları toplatıldı.

Yönetmen: Stanley Kubrick Senaryo: Stanley Kubrick, Howard Sackler

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN