Arama

Semih Kaplanoğlu'nun Bağlılık Aslı filmi vizyonda! 🎬

Türkiye'nin 2020 Oscar adayı Aslı, Semih Kaplanoğlu'nun 'Bağlılık Üçlemesi'nin ilk filmi. Başrollerinde Kübra Kip ve Ece Yüksel'in yer aldığı film, 20 Eylül'de vizyona girdi. Film, modern dünyada kadın ve anne olmanın meydana getirdiği açmazlara odaklanıyor. Türkiye'nin Oscar adayı Bağlılık Aslı filmine dair detaylar...

  • 1
  • 11
92. Oscar Ödülleri adayı "Bağlılık Aslı"
92. Oscar Ödülleri adayı Bağlılık Aslı

1990'larla başlayan Yeni Türk sinemasının en önemli yönetmenleri arasında yer alan Semih Kaplanoğlu'nun, ayağının yere bastığı coğrafya ya da zemin itibariyle kendi nevi şahsına münhasır bir dili keşfetme ve ardından buna inkişaf edebilme süreçlerinde geçtiği "durak"ların üzerindeki yolculuğuna eşlik ediyoruz. Bu yolculuğun son üçlemesinin ilk halkası, Aslı… Önümüzdeki yıl 92'ncisi düzenlenecek olan Oscar Ödülleri'nde aday gösterilen Semih Kaplanoğlu'nun "Bağlılık Aslı" filmi, modern dünyada kadın ve anne olmanın meydana getirdiği açmazlara odaklanıyor.

  • 2
  • 11
Bağlılık Aslı filmi Türkiye'yi temsil edecek
Bağlılık Aslı filmi Türkiye’yi temsil edecek

Semih Kaplanoğlu'nun "Bağlılık Aslı" filmi, Türkiye'nin 92'nci Akademi Ödülleri'ndeki (Oscar) adayı olarak belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 13 kişilik seçici kurul, "Yabancı Dilde En İyi Film Dalı"nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'na başvuran 11 filmin değerlendirildiği Kurul'da, Semih Kaplanoğlu'nun "Bağlılık Aslı" filmi, 92'nci Akademi Ödülleri'ndeki (Oscar) adayı olarak Türkiye'yi temsil edecek.

ABD'de düzenlenen 92'nci Akademi Ödülleri töreninin, gelecek yıl Şubat'ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

  • 3
  • 11
Bağlılık Aslı filmi vizyonda
Bağlılık Aslı filmi vizyonda

Başrollerinde Kübra Kip ve Ece Yüksel'in yer aldığı, genç bir annenin öyküsünü konu alan film, 20 Eylül'de bugün vizyona girdi. Türkiye'nin 2020 Oscar adayı seçilen "Aslı"nın ödül kazanma şansını yüksek bulan Kaplanoğlu "2010'da 'Bal' ile Oscar deneyimim oldu. O dönemki yabancı Oscar kurulunun yöneticisi, 'Bal'ın ilk 5'e çok yaklaştığını söylemişti. Belki bu sefer bir sonuç alırız. Olursa eğer, ilk kez bir Türk filmi ilk 5'e girmiş olacak." dedi.

Kaplanoğlu'nun filmleri uluslararası alanda da çok ses getirdi, "Yusuf Üçlemesi"nin son filmi "Bal" ile Berlin Uluslararası Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü kazandı. Son filmi "Buğday" ise hem prodüksiyon büyüklüğü hem de konusu itibarıyla çok dikkat çekti. Tokyo ve Saraybosna film festivallerinde "En İyi Film" seçildi.

Hakikâtin nefesi: Buğday'a dair detayları buradan okuyabilirsiniz.

  • 4
  • 11
Bağlılık Aslı filmi konusu
Bağlılık Aslı filmi konusu

Filmin özeti:

Film, doğumun ardından yeniden iş hayatına dönmek için bebek bakıcısı arayan bir kadının, bakıcıyı bulmasının ardından ikili arasındaki diyalog ve ana karakterin kendisiyle yüzleşmesini konu alıyor. Film, tüm dünyadaki kadınların "anne" olmalarının kendilerine ve çevrelerine yansıyan etkiyi değerlendiriyor.

Genç bir kadın olan Aslı, doğum sonrası işe başlamak için gün sayar. İşe başlamak için bakıcı arayışına giren Aslı, uzun araştırmalardan sonra kendisi gibi bir bebeği olan Gülnihal adında bir bakıcı bulur. Gülnihal'in bebeğine bakması için Aslı'nın hayatına girmesi, Aslı'nın kaçtığı gerçeklerle yüzleşmesine neden olur.

Vizyon tarihi: 20 Eylül 2019
Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Oyuncular: Kübra Kip, Ece Yüksel, Umut Kurt, Merve Şeyma Zengin,
Jale Arıkan, Osman Alkaş, Almina Avcı.
Tür: Dram
Ülke: Türkiye

  • 5
  • 11
Semih Kaplanoğlu sineması
Semih Kaplanoğlu sineması

Semih Kaplanoğlu sinemasında 'Zaman'ın ehemmiyeti ve bütün filmografisi boyunca zaman mefhumunun işgal ettiği alanın genişlemesi günümüz konvansiyonel sineması ile tam tersi bir yönde ilerlerken, seyirci için deneyimleme sürecini bir nevi yapı söküme uğratmakta belki de yeni alımlama olanaklarına kapı aralayarak izleyicinin yola revan olabilmesinin imkânlarını aralamaktadır.

"Aslı" filmini yazıp yöneten Semih Kaplanoğlu, modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazlara odaklanan filmde, anne-bebek ilişkilerine değindiğini belirterek, "Bebek anne ile kendisini bir zannetmektedir. Bu filmin temelinde, aslında bu anlamdaki ayrılığın, diğer bir deyişle görünmez bağlılığın hikayesi var. 'Aslı', 'Bağlılık' adını verdiğim üçlemenin de ilk filmi. İkincisi 'Hasan' ki şu an onun çekimlerindeyim. Bağlılık Üçlemesi'nin hikayelerini ana karakterler üzerinden kuruyorum." yorumunu yaptı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN