Arama

Mutlaka izlenmesi gereken 20 biyografi filmi

Mozart'ın ilk bestesini üç yaşında yazdığını biliyor muydunuz? Ya da Einstein'in fazla uyumasın diye, koltuğunda elinde bir kaşık ve altında bir tepsiyle uyuduğunu? Biyografi filmleri, gerçek hayatları ve hikâyeleri bizlerle buluşturur. Hayal ürünü veya gerçek hayattan alınmış bu filmler hikâyeleriyle bizi hayranlık içinde bırakır. Tarihten günümüze hafızalarda iz bırakan, dünya sinemasından 20 biyografik filmi sizler için derledik.

  • 1
  • 20
Yapay Oyun: Enigma (2014)
Yapay Oyun: Enigma 2014

1 saat 54 dakika - IMDb: 8.0

II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur.

Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

Yönetmen: Morten Tyldum Senaryo: Graham Moore

  • 2
  • 20
Her Şeyin Teorisi (2004)
Her Şeyin Teorisi 2004

2 saat 3 dakika - IMDb: 7.7

Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor.

Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi'nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking'e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Yıllar Hawking'in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

Yönetmen: James Marsh Senaryo: Anthony McCarten

  • 3
  • 20
Einstein ve Eddington (2008)
Einstein ve Eddington 2008

1 saat 34 dakika - IMDb: 7.4

Dünyanın en ünlü iki bilim adamı karşı karşıya gelir. Doctor Who'nun yıldızı David Tennant'ın İngiliz bilim adamı Sir Arthur Stanley Eddington'ı, Yüzüklerin Efendisi serisinin Gollum'u Andy Serkis'in ise Albert Einstein'ı canlandırdığı Einstein and Eddington, Einstein'ın ünlü Genel Görelilik Kuramı'nın çıkış öyküsünü anlatıyor. Filmde iki bilim adamı arasındaki ilişki irdelenirken, arka planda Birinci Dünya Savaşı devam ediyor.

Yönetmen: Philip Martin Senaryo: Philip Martin, Peter Moffat

  • 4
  • 20
Malcolm X (1992)
Malcolm X 1992

3 saat 22 dakika - IMDb: 7.7

Babası Ku Klux Klan tarafından öldürülen Malcolm, çağdaşı bir çok zenci gibi umutsuz ve zor bir çocukluk geçirir. Neticesinde hayatı günlük yaşayan hedonist bir hırsıza dönüşür. Sonunda hapise girdiğinde İslam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. Burada dahil olduğu toplulukta kendini bulur ve yükselmeye başlar. Hapisten çıkınca Malcolm, kendilerini birer suçlu yapan toplumsal adaletsizliğe başkaldırır.

Yönetmen: Spike Lee Senaryo: Malcolm X, Alex Haley

  • 5
  • 20
Pi (1998)
Pi 1998

1 saat 25 dakika - IMDb: 7.4

Bir matematik dehası olan Max sorunlu bir kişiliğe sahiptir ve insan hayatının belki de en önemli buluşuna ulaşmak üzeredir. Son on yıl boyunca sayısal olarak tabiatın bir kodlanma sistemine sahip olduğunu keşfetmiş fakat bunu çözmeyi başaramamıştır.

Her şey ama her şey onu bir tek sonuca götürmektedir. Ulaştığı sonuç onu daha büyük kaoslara bunun ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir. Bulduğu sır için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. Bunu herkesten saklamalıdır. Max, zincirin ilk halkası olan kodu kırmayı deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.

Yönetmen: Darren Aronofsky Senaryo: Darren Aronofsky

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN