Arama

İzlerken düşündüren bulmaca gibi filmler

Bazı filmler adeta çözülmesi zor bir bulmaca gibidir. Filmi izlerken karakterlerle birlikte siz de maceranın içine girer, beyin yakan hikâyeler eşliğinde sonu olmayan bir yolculuğa çıkarsınız. Sizler için izlerken düşündüren ve bulmaca çözüyormuş gibi hissettiren filmleri derledik.

  • 1
  • 20
23 Numara / The Number 23, 2007
23 Numara / The Number 23, 2007

Jim Carrey'nin komedi dışında da iyi roller kesebileceğini kanıtladığı bir film. 23 sayısını saplantı haline getiren bir karakterin psikolojik süreci, bu gizemin içine saplanarak ilerliyor. Walter Sparrow, kendi yaş gününde karısını almaya gecikir. Agatha, bir kitapçıda kan kırmızısı kapağı olan bir roman bulur. Bu kitaptaki hikâye, numeroloji ile ilgili bir cinayet gizemini içerir. Yirmi üç sayısı etrafında döner her şey. Kitaptaki hikaye Walter'ı fazlası ile etki altına alır. Hayal kurmaya başlar. Hayatında "23" sayısı ile yorumlayabileceği olaylara dikkat kesilir. Kitabın yazarının peşine düşer. Bir otelde 23 numaralı odada kalır ki burası hikâyede olayların geçtiği mekândır. Bunun üzerine Walter bunun aslında bir roman olmadığına inanmaya başlar. Karısı ve oğlu onu korumak için kendisine yardım etmek isterler. Yavaş yavaş kendisini ve ailesini tehlikeye sokan Walter, gerçeğe doğru yaklaşmaktadır. Joel Schumacher'n yönettiği filmde Jim Carrey baş rolde.

Vizyon tarihi: 2 Mart 2007 (1s 40dk)
Yönetmen:Joel Schumacher
Oyuncular: Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman devamı
Tür: Gerilim
Ülke: ABD

  • 2
  • 20
Da Vinci Şifresi / The Da Vinci Code, 2006
Da Vinci Şifresi / The Da Vinci Code, 2006

Dan Brown'ın çoksatan romanından uyarlanan filmi Akıl Oyunları filmine imza atan Ron Howard yönetmişti. Simgebilim profesörü Robert Langdon'ın şifreler içindeki dansının filme nasıl aktarıldığını görmek isteyenler için önemli bir film.

Sembol uzmanı Robert Langdon, kendini bir anda gizemli bir cinayet olayının içinde bulur. Kurbanlar, torunu ve Robert ile birlikte Da Vinci tablosunda bir takım ip uçları bulan kriptoloji uzmanı Sophie Neveu'dur. Robert ile Sophie, gerçeğe ulaşabilmek için Paris'ten Londra'ya doğru yola çıkarlar. Bu yolculukta kendileri ile hem dost ve müttefik olan hem de düşman olanlarla karşılaşacaklardır. Yol onları her nereye götürürse götürsün, açığa çıkartmak üzere oldukları gerçek insan türünün temelini kökünden sarsacaktır.

Vizyon tarihi 19 Mayıs 2006 (2s 32dk)
Yönetmen Ron Howard
Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno devamı
Tür Gerilim
Ülke ABD

  • 3
  • 20
Kapan / Fermat's Room, 2007
Kapan / Fermat’s Room, 2007

Birbirini hiç tanımayan dört matematikçi, gizemli biri tarafından büyük bir bulmacayı çözmeleri için davet edilir. Kendilerine yöneltilen soruları zamanında ve doğru olarak çözemezlerse, içinde bulundukları oda bir anda ölüm tuzağına dönüşecektir. Bunun yanı sıra çözmeleri gereken en önemli problem ise, kendilerini buraya getiren sebep ve aralarındaki ilişki olacaktır. Fermat's Room, Luis ve Rodrigo'nun yazıp yönettikleri ilk uzun metrajlı film. Filmde yer alan genç oyuncular ise bugün İspanya'nın en genç ve yetenekli yıldız oyuncularından oluşuyor.

Vizyon tarihi 11 Nisan 2008 (1s 28dk)
Yönetmen Luis Piedrahita, Rodrigo Sopeña
Oyuncular: Lluis Homar, Alejo Sauras, Elena Ballesteros devamı
Tür Gerilim
Ülke İspanya

  • 4
  • 20
Düşman / Enemy, 2013
Düşman / Enemy, 2013

Denis Villeneuve filmlerinde görmeye alıştığımız miktarda gizem ve gerilim bir arada. Filmde neler olduğunu çözmek için bir defa izlemek yeterli olmayacaktır.

Nobel Ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago'nun Türkçe'ye Kopyalanmış Adam ismiyle çevrilen 2002 tarihli romanından uyarlanan Düşman, 2014 yılının Mayıs ayında Türkiye'de gösterime girdi.

Vizyon Tarihi: 16 Mayıs 2014, 90dk
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rossellini, Joshua Peace
Tür: Gerilim, Psikolojik
Ülke: İspanya, Kanada

  • 5
  • 20
Sınav / Exam, 2009
Sınav / Exam, 2009

8 yetenekli aday, gizemli ve güçlü bir şirkete girebilmek için son aşamaya gelmiştir. İçlerinden en iyisi hazırlanan sınavı geçerek işe başlayacaktır. Katılımcılar penceresiz bir odaya sokulur. Önlerinde bir kâğıt ve kalem bulunan katılımcıların cevaplaması gereken sadece bir soru vardır. Yönetici tüm kuralları anlattıktan sonra odadan çıkar ve seksen dakikalık süre başlar. Fakat büyük bir sorun vardır; ortada cevap verilebilecek bir soru yoktur.

Süre: 1s 41dk
Yönetmen: Stuart Hazeldine
Oyuncular: Adar Beck, Gemma Chan, Nathalie Cox
Tür: Gerilim
Ülke: İngiltere

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN