Arama

Gerilim sinemasının ustası Alfred Hitchcock izlenmesi gereken 10 film

Gerilim sinemasının büyük ustası Alfred Hitchcock'un kendi filmlerini izlemekten korktuğunu biliyor muydunuz? Ya da ''Kuşlar'' filmindeki seslerin daha da ürkütücü olmasını isteği için tüm kuş seslerinin elektronik olarak yapıldığını? Sizler için, "Hitchcockvari'' izlenmesi gereken 10 filmi derledik.

  • 1
  • 10
Ölüm Kararı (1948)
Ölüm Kararı 1948

Dram/Gizem - 1 saat 21 dakika - IMDb: 8.0

Ölüm Kararı filminin konusu:

1948 yapımı psikolojik gerilim filmi olan Ölüm Kararı, Patrick Hamilton'ın aynı isimli oyunundan uyarlandı. Aynı evde yaşayan iki parlak üniversite öğrencisi Philip ve Brandon kusursuz cinayetin var olduğunu kanıtlamak ve kendi zekalarını ispatlamak için eski sınıf arkadaşları David Kentley'i iple boğarak öldürürler.

Cesedi evdeki eski bir sandığın içine saklayan Brandon ve Philip son derece soğuk kanlı bir şekilde bir akşam yemeği daveti verirler. Hiçbir şeyden haberi olmayan davetliler tüm olağanlıkla yemeklerini bitirirken misafirler arasından bir kişi bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenmeye başlar.

Senaryo: Arthur Laurents, Ben Hecht

  • 2
  • 10
Öldüren Hatıralar (1945)
Öldüren Hatıralar 1945

Dram/Gizem - 1 saat 58 dakika - IMDb: 7.6

Öldüren Hatıralar filminin konusu:

Özgün adı ''Spellbound'' olan film, 1950 yılında Türkiye'de sinemalarda gösterildi. Gerilim sinemasının büyük ustası Alfred Hitchcock "Öldüren Hatıralar"da Sigmund Freud 'un psikanaliz teorileriyle bir cinayet çözümlemesi yapıyor. Hitchcock'un düş sekansları için ressam Salvador Dali 'yle çalıştığı film, göreve yeni atanan müdürünü bekleyen bir akıl hastanesinde başlıyor.

Senaryo: Ben Hecht, John Palmer, Hilary Saint

  • 3
  • 10
Vertigo (1958)
Vertigo 1958

Gizem/Gerilim - 2 saat 9 dakika - IMDb: 8.3

Vertigo filminin konusu:

Vertigo, Hitchcock'un teknik ve işlediği konu itibariyle sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson'da, bu olayın ardından yükseklik korkusu başgösterir. "Vertigo" hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektir, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine'ni izlemesi için kiralanır. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür.

Senaryo: Samuel A. Taylor, Maxwell Anderson

  • 4
  • 10
Çok Şey Bilen Adam (1956)
Çok Şey Bilen Adam 1956

Dram/Gizem - 2 saat - IMDb: 7.5

Çok Şey Bilen Adam filminin konusu:

Tatillerini İsviçre'de geçirmeye karar veren İngiliz Bob ve Jill Lawrence burada Fransız Pierre Fresnay ile tanışırlar ve dost olurlar. Kısa bir süre sonra Fresnay öldürülür, ölümünden hemen önce ise Bob'un kulağına bir sır söyler. Bu olaya şahit olan yabancı ajanlar Bob'un küçük kızı Betty'i kaçırarak onun bildiklerini açıklamamasını sağlamaya çalışırlar. Polise başvurmaktan çekinen Bob kızını kendi çabalarıyla kurtarmak ve suikastı önlemek istemektedir.

Senaryo: John Michael Hayes, Angus MacPhail

  • 5
  • 10
Cinayet Var (1954)
Cinayet Var 1954

Dram/Gizem - 1 saat 45 dakika - IMDb: 8.2

Cinayet Var filminin konusu:

Alfred Hitchcock, Grace Kelly, Ray Milland ve Robert Cummings'in dahil olduğu bir şüphenin mükemmel bir karışımı anlatıyor. Kelly, buradaki rolü ve beğenilen diğer iki 1954 performansları ile New York Film Eleştirmenleri ve National Board of Reviewk, Cummings'i sever, kocası Milland onu öldürme planları kurar. Fakat planını anlatmak için yanlış bir numarayı arar, ve doğru numarada yanlış cevap alır ve parlak makaslar ölümcül bir silaha dönüşür. Mükemmel bir gerilim için 'M'yi çevirin.

Senaryo: Frederick Knott

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN