Arama

Başrolü şehirlere ve mekânlara kaptıran filmler

Bazı filmlerin geçtiği şehirler, filmdeki oyunculukları ve kurguyu bir kenara bıraktırıp izleyiciyi mekânlarda kaybolmaya kadar sürükler. Bu filmlerin başrolünde kişiler değil şehirler olur. Bazen Barcelona'da bir kafede buluruz kendimizi, bazen Paris'in bir sokağında… Bazı şehirler mimarisi ile dikkat çekerken bazı şehirler de yaşam tarzıyla izleyiciyi büyüler. Hikâye ve mekân uyumu birbirini tuttuğunda ise ortaya unutulmaz yapımlar çıkar. Sizler için çekildikleri şehirler ile özdeşleşmiş filmleri derledik.

  • 1
  • 11
Germinal - Fransa
Germinal - Fransa

Germinal, genellikle Émile Zola'nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak gösterilir. 1860'larda Kuzey Fransa'da, uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin şiddetli ve gerçek grev öyküsünü anlatan 1993 yapımı film 1860'ların Fransa'sını anlatıyor.

Süre 2s 40dk
Yönetmen Claude Berri
Oyuncular: Renaud, Judith Henry, Miou-Miou
Tür Dram, Tarihi
Ülke Fransa, İtalya, Belçika

  • 2
  • 11
Into the Wild, Alaska
Into the Wild, Alaska

Bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikâyesi. Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska'nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

Süre 2s 27dk
Yönetmen Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt
Tür Macera, Dram
Ülke ABD

  • 3
  • 11
Taxi Driver, New York
Taxi Driver, New York

Taxi Driver, 1976 yapımını, yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı film. Başrolünü Robert de Niro, Cybill Shepherd, Jodie Foster ve Harvey Keitel paylaşmıştır. Film 4 dalda Oscar'a aday olmuş ve Cannes Film Festivali'nde en iyi filme verilen Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

Taksi Şoförü, Vietnam'da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikâyesini anlatıyor.

Süre 1s 55dk
Yönetmen Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Jodie Foster, Harvey Keitel
Tür Dram, Polisiye
Ülke ABD

  • 4
  • 11
The Departed - Köstebek / Boston
The Departed - Köstebek / Boston

Köstebek, yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı, 2006 yılı yapımı Amerikan filmi. Infernal Affairs'in yeni versiyonu niteliği taşıyan filmin senaristi, William Monahan. Kurgusunu Thelma Schoonmaker'ın yaptığı filmin müziğinde Oscar'lı müzisyen Howard Shore var

Köstebek, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. Uzun yıllardan beri mafya tarafından, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar son derece iyi pozisyonlardadırlar teşkilat bünyesinde. Aynı şekilde polisin aynı amaçla yetiştirdiği adamları da mafya içinde cirit atmaktadırlar. Ancak vakit her şeyin açığa çıkma vaktidir. Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında söz konusu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri koşturmaca ve macera başlayacaktır. Film dört dalda Oscar sahibidir.

Vizyon tarihi 24 Kasım 2006 (2s 30dk)
Yönetmen Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson
Tür Polisiye, Dram
Ülke ABD

  • 5
  • 11
Tibet'te Yedi Yıl, Tibet
Tibet’te Yedi Yıl, Tibet

Tibet'te Yedi Yıl gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak hazırlanmış, 1997 yılı yapımı ABD filmidir. Film, bir dağcının Tibet'te yedi yıl süren macerası boyunca yaşadıklarını ve geçirdiği değişimi konu ediniyor. Filmin gösterime girmesinin ardından Çin hükümeti başrol oyuncusu Brad Pitt'in Çin'e girmesini yasaklamıştır.

Vizyon tarihi 15 Mayıs 1998 (2s 15dk)
Yönetmen Jean-Jacques Annaud
Oyuncular: Brad Pitt, David Thewlis, B.D. Wong
Tür Macera, Dram, Biyografik
Ülke İngiltere, ABD

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN