Arama

Babalar Günü'nü en iyi anlatan 14 film

Varlıklarıyla güven veren babalarımız, çocuklarının ilk sığınağıdır. Kelimelerle anlatılamayacak fedakarlıklara imza atan babalar, adeta karşılıksız sevgi abidesidir. Sizler için bu özel günde, karşılıksız sevginin ve fedakarlığın temsili olan babalarınızla beraber izleyebileceğiniz filmleri derledik. İçindeki çocuğu hiç kaybetmeyen tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun.

  • 1
  • 14
YUMURCAK
YUMURCAK

Yumurcak filmi seyircilerine, kimsesiz bir çocukla onu sahiplenen bir adamın neşe ve umut aşılayan hikayesini aktarır. Edna, doğum yaptıktan sonra ressam kocası tarafından terk edilir. Bir başına kalan kadın, çocuğuna bakamayacağını düşünür ve onu zengin bir evin önündeki lüks arabaya bırakır. Kısa bir süre sonra yaptığına pişman olup çocuğu almaya gelse de her şey için çok geçtir. Çünkü o sırada araba çalınır. Arabayı çalan iki adam, çocuğu fark ettiklerinde onu fakir mahallelerin birinde sokağa bırakır. Tesadüf eseri oradan geçen Charlie, tek başına bırakılmış çocuğu görünce onu sahiplenir. İkilinin arasında kopması zor bir bağ oluşur. Küçük çocuk hastalanıp doktora götürülünce gerçek babasının Charlie olmadığı anlaşılır. Doktor bu ikiliyi ayırmaya çalışsa da, baba oğulu için güzel günler bekler.

Vizyon tarihi: 21 Ocak 1921
Süre: 1 saat 8 dakika
Yönetmen: Charlie Chaplin
Oyuncular: Charlie Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance
Tür: Komedi, dram
Ülke: ABD
IMDb: 8.3

  • 2
  • 14
BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK
BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK

Bülbülü Öldürmek filminin özeti:

Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek romanı 1962 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Film, Amerikan sinemasının en önemli yapımlarından biriydi. Bülbülü Öldürmek, ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930'lar Amerika'sında, Alabama eyaletinde yaşanan gerçek bir olaydan konusunu alır. Film, ırkçılığın şiddetinin son noktaya ulaştığı bu dönemi gerçekçi bir üslupla işliyor. Beyaz bir kadına tecavüz suçuyla tutuklanan siyahi gencin avukatlığını üstlenen başarılı bir avukat, çevresindekiler tarafından davadan geri çekilmesi yönünde baskılara maruz kalır. Ancak idealist avukat yolundan dönmez.

Irkçılığı eleştiren Bülbülü Öldürmek'ten 30 alıntı

Roman, ünlü yönetmen Robert Mulligan tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Film, üç dalda kazandığı Oscar ödülü kazandı.

Vizyon tarihi: 1965 (ABD), 2 Mayıs 1965 (Türkiye)
Süre: 129 dk
Yönetmen: Robert Mulligan
Oyuncular: Gregory Peck, Brock Peters, Robert Duvall
Tür: Dram, Polisiye
Ülke: ABD
IMDb: 8.2

  • 3
  • 14
BİR AYRILIK
BİR AYRILIK

Bir Ayrılık filminin özeti:

Bir Ayrılık filminde boşanmak üzere olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşüp kadıdan yardım istemektedir. Birçok festivalden büyük övgüler alarak ayrılan film, özellikle başrol oyuncularının başarılı performanslarına sırtına dayıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh'le birlikte İran'ı terk etmek istemektedir.

İran sinemasından etkileyici 13 film

Nader'in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

Yönetmen: Asghar Farhadi
Oyuncular: Leila Hatami, Peyman Moaadi, Shahab Hosseini
Tür: Dram
Ülke: İran
Süre: 2 saat 3 dakika
Vizyon tarihi: 1 Temmuz 2011

  • 4
  • 14
BİZİM AİLE
BİZİM AİLE

Bizim Aile filminin özeti:

Yeşilçam'ın kültleşen filmlerinden Bizim Aile, ikinci evliliğini yapan Yaşar Usta ile Melek Hanım'ın yeni bir aile kurmanın çabalarını anlatır. Yaşar Usta, eşinin vefatından sonraysa kimseyle evlenmez, üç çocuğuna da hem annelik hem babalık yapar. Yaşar Usta ile aynı mahallede yaşayan komşusu Melek Hanım da eşinin vefatından sonra çocuklarını yetiştirmenin tüm zorluklarına katlanır. Mahalledeki komşuları, Melek ile Yaşar Usta'nın tam birbirlerine göre olduğunu düşünürler ve bu iki yalnız insanı evlendirirler. Ama birbirleriyle yaşamak zorunda kalan 6 kardeş o kadar da hızlı uyum sağlayamaz.

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Yönetmen: Ergin Orbey
Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan
Tür: Komedi
Ülke: Türkiye
Süre:1 saat 28 dakika
Vizyon tarihi: 1 Mayıs 1976

  • 5
  • 14
BİSİKLET HIRSIZLARI
BİSİKLET HIRSIZLARI

Bisiklet Hırsızları filminin özeti:

Antonio, savaş sonrasında yaşadığı iki senelik işsizliğin ardından nihayet iş bulabildiğinde mutluluktan havalara uçar. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekir. Fakat Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur. Yeni işinin ilk gününde bisikleti bir afişi yapıştırdığı sırada çalınır. Yaşadığı ailevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekir. Polis hırsızı kendilerinin bulmalarını söyleyince Antonio ve 10 yaşındaki oğlu Roma'yı karış karış dolaşarak bisikleti ararlar. Bulamayınca baba en son çare bisiklet çalmaya karar verir.

Vizyon tarihi: 13 Aralık 1949
Süre: 1s 29dk
Yönetmen: Vittorio De Sica
Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell
Tür: Dram
Ülke: İtalya
IMDb: 8.3

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN