Arama

Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' demokrasi zaferi kitaplığı

Üzerinden iki yıl geçen demokrasi zaferinin, kaleme alınan sosyolojik, psikolojik ve siyasi boyutları...

  • 1
  • 10
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı

15 TEMMUZ GEÇMİŞ-GELECEK
Abdurrahman Babacan

15 Temmuz demokrasi zaferi hakkında yapılan önemli çalışmalardan ilki, Abdurrahman Babacan'ın 15 Temmuz Geçmiş-Gelecek isimli kitabı. Bu kitabı diğerlerinden ayıran özelliği ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yazısıyla açılmış olması. Erdoğan'ın o geceyi ve tüm süreci yorumlayan bu tarihi yazısının başlığı 15 Temmuz'dan 2023'e köprü kurmak.

Erdoğan makalede şöyle belirtiyor: "Milletimiz, o gece üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirmiştir. Ülkemizde artık hiçbir şey 15 Temmuz öncesi gibi olmayacaktır. Tek parti döneminin zulmünü yaşayan milletimiz, bir daha böyle bir zillete asla rıza göstermeyecektir."

Kitabı hazırlayan Abdurrahman Babacan; "Bizim temel çıkış noktamız o gecenin öncesinde ve sonrasında yaşananları bilimsel bir bakış açısıyla yorumlamak ve literatüre sağlıklı veri bırakabilmek" dedi. Bunun özellikle gelecek nesiller için önemli olduğunu vurgulayan Babacan kitaptaki makalelerin, 15 Temmuz'u psikoloji, psikososyoloji, kült örgütlenme yapısı, örgüt aklı inşası, teoloji-politik zemin, ekonomi-politik çerçeve, küresel siyaset, darbe ve siyasal sosyoloji gibi başlıklar altında incelediğini belirtti.

15 Temmuz Geçmiş-Gelecek kitabını satın almak için tıklayın…

  • 2
  • 10
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı

15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ
Mustafa Çalışkan

15 Temmuz demokrasi zaferiyle ilgili çıkan önemli kitaplardan bir diğeri de İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın kaleme aldığı Milli Vuruş. Çalışkan o gece yaşananları tüm çarpıcılığı ve detaylarıyla okurla paylaşıyor. Kitap darbe öncesi, darbe günü ve sonrasına dair değerlendirmelerin bulunduğu üç ana başlık altında toplanmış. Çalışkan o gece yaşanan girişimin amacını şöyle aktarıyor: "Önce milleti korkutacaklar, bazı fay hatlarını kullanarak birbirine düşürecekler, ardından da hazır bekleyen DEAŞ, PKK, FETÖ vb. diğer marjinal örgütleri devreye sokarak kanlı bir iç savaşın fitilini ateşleyeceklerdi."

15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Ve Milli Vuruş kitabını satın almak için tıklayın…

  • 3
  • 10
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı

MİLLETİN ZAFERİ-15 TEMMUZ
Burhanettin Duran, Fahrettin Altun

15 Temmuz 2016'da Türkiye, tarihinin en kanlı darbe girişimini yaşadı. Kişiliklerini ve ahlaki kodlarını yitirmiş, takiyeyi karakter haline getirmiş, kirli emellerine ulaşmak için devleti dahi yıkmayı göze alan FETÖ mensupları 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulundular. Bu darbe girişimi istiklali için savaşmanın kıymetini bilen millet tarafından püskürtüldü.

Türkiye tarihinin en uzun gecesinde eşine az rastlanır bir biçimde millet, iradesine ve demokrasisine sahip çıktı. 15 Temmuz gecesi sergilenen bu yüce sivil duruş, daha sonraki günlerde de devam ettirildi. Yeni bir kalkışma ihtimaline karşı millet, iradesine ipotek koymak isteyen şer odaklarının yeni oyunlarına karşı teyakkuz halinde "demokrasi nöbetleri" tuttu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesiyle "15 Temmuz yeni Türkiye'nin cemresi"dir. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların toplumsal hafızadaki izlerine bakmak ve o gecenin siyasi ve de sosyolojik analizini yapmak sürecin doğru değerlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu niyetle ortaya çıkmış olan Milletin Zaferi: 15 Temmuz içerdiği makaleler ve arşivlik fotoğraflarla o geceyi ve sonrasında yaşananları anlamlandırma konusunda okuyucuya kapsamlı bir analiz sunuyor.

Kitabı satın almak için tıklayın…

  • 4
  • 10
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı

15 TEMMUZ BİR DEVRİMİN EŞİĞİNDE
Abdurrahman Üzülmez

15 Temmuz Darbe Girişimi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi adına bir milat niteliğine sahip olan ender hâdiselerden biri olarak "tarihe not" değerindeki birçok kitapta yerini şimdiden aldı. Hâdise, ayak sesleri ve gerçekleşmesi itibariyle gerek "Türkiye Cumhuriyeti gündemi" gerek "dünya gündemi"ne direkt olarak yön vermeye başlamış ve gündem, 15 Temmuz tarihinden bugüne birçok değerlendirmeye sahne olmuştur.

Üzülmez, darbe girişiminden bugüne gerek TV'deki yayın organları gerek basılı yayın organları olmak üzere çeşitli açılardan değerlendirilen hadiseyi, tüm bu değerlendiriler ışığında kendi bakış açısına göre yorumluyor.

TveK'dan satın almak için tıklayın…

  • 5
  • 10
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı
Yeni Türkiye'nin cemresi '15 Temmuz' kitaplığı

15 TEMMUZDA MEDYA DARBE VE DİRENİŞİN MACERASI
SETA

Bu kitap, 15 Temmuz'un daha iyi anlaşılabilmesi ve doğru bir şekilde zihinlerde yer etmesi için yazıldı. Kitap, 15 Temmuz darbe girişiminin medya ve iletişim yönlerine mercek tutarak tartışmaktadır. 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminde medyanın rolünü analiz etmektedir. FETÖ medyasından Bylock ve Fuat Avni'ye, 15 Temmuz'la ilgili çalışmalardan salalara, darbelerde medyanın rolünden dünya basınının 15 Temmuz'u nasıl gördüğüne, Beştepe'de 15 Temmuz gecesinden darbe bildirilerine kadar pek çok konu uzman kalemler tarafından 15 Temmuz'da Medya: Darbe ve Direnişin Mecrası'nda analiz edildi.

TveK'dan satın almak için tıklayın…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN