Arama

Ünlü yazarların kaleminden yaşlılık ile ilgili 15 hikmetli söz

Hepimizin bildiği gibi ömür, çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık gibi göreceli kavramlar arasına sıkıştırılmış bir süreç. Aynı zamanda kendine has biyolojik, fizyolojik ve psikolojik özellikleri ile kaçınılmaz, geri dönülemez insan hayatı sürecinin de bir dönemidir. Şu sıralarda bütün dünyanın gündemini meşgul eden koronavirüs ne yazık ki en çok yaşlılarımız için risk teşkil etmekte. Nitekim, bu günlerde yaşlılarımıza bizim için ne kadar değerli olduklarını hissettirmek için birtakım kısıtlamalar getirildi. Kemal Sayar'ın da dediği gibi "Yaşantıya, tecrübeye, bilgiye ve bilgeliğe hürmet, kadim medeniyetlerin geleneğidir. O yüzden bu topraklarda yaşlanmak bilgiye ve bilgeliğe hürmet, kadim medeniyetlerin geleneğidir. " İşte yaşlılarımızın bizim için ne kadar kıymetli olduğunu gösterecek ünlü yazarlarımızın kaleminden 15 hikmetli söz...

"Yaşlılık, kısa mesafelerin haddizâtında ne kadar uzun olduğunu görme vakti."

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş

"Yaşlılık benim çalar saatim" dedi.
İhtiyarlar neden o kadar erken uyanır ki? Bir uzun gün daha yaşamak için mi?
Çocuk, "Bilmem" dedi. "Tek bildiğim çocuklar uzun ve ağır uyur. "
Yaşlı adam, "O günleri anımsayabiliyorum" dedi.

Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway

"Gençlikte bizi çoğunlukla cezbeden, şeylerin dış yönüdür, yaş alırken ise düşünce ve yansıma, aklın baskın niteliğidir. Bu nedenle, gençlik şiir zamanıdır ve yaşlılık felsefeye daha eğilimlidir."

Hiçliğin Mutlu Sessizliği, Arthur Schopenhauer

"Gençlik, bilgeliği öğrenme; yaşlılık da uygulama dönemidir."

Bir Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau

"Gençliğin gözüyle bakıldığında, yaşam sonsuz uzunluktaki bir gelecektir; yaşlılık gözüyle ise, oldukça kısa bir geçmiştir."

Ruhun Yalnızlığı, Eugenio Borgna

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN