Arama

Türkiye'nin pırıltılı incisi Tuz Gölü

Türkiye'nin, yüzölçümü bakımından en büyük ve en sığ gölü olan Tuz Gölü, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin pırıltılı incisi Tuz Gölü

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından büyük önem taşıyan Tuz Gölü, doğal güzelliğiyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Temmuz ayında büyük ölçüde kuruyarak adeta tuzdan çölü andıran göl, tuzda yürüyerek negatif elektriğini atmak için Ankara ve diğer çevre illerden gelen misafirlerini ağırlıyor. Ankara'dan güney kentlerine tatile giden tatilcilerin, uğrak yerleri arasında yer alan Tuz Gölü'nün hayranları arasında çok sayıda yabancı turist de yer alıyor.

Türkiye’nin pırıltılı incisi Tuz Gölü

Yaz aylarında bazı bölgelerinde karşı kıyıya kadar yürümenin mümkün olduğu gölde, ziyaretçiler bu sıra dışı imkânı gönüllerince değerlendirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Türkiye’nin pırıltılı incisi Tuz Gölü

Tuz Gölü, ayrıca gün batımını görüntülemek isteyen profesyonel fotoğrafçılar ile anı fotoğrafı çekmek isteyenlere eşsiz görüntüler yakalama fırsatı sunuyor. Bu fotoğraflar eşliğinde Türkiye'nin pırıltılı incisi Tuz Gölü'nün tarihine kısaca değinelim...

Türkiye’nin pırıltılı incisi Tuz Gölü

Ankara'dan güneydoğu yönüne doğru yola koyulduğunuzda, 110 km sonra bozkırın ortasında batı yönünde göreceğiniz beyaz ışıltı gözlerinizi kamaştıracaktır. Güdüğünüz ışıltılar sanki cennete bir dokunuş gibidir. Tuz kristalleri adeta milyarlarca inci tanesi gibi sizleri çağırır. Tuz Gölü'nün bu çağrısına kayıtsız kalamaz ve kendinizi bulutların içinde hissedersiniz. Bu mucizevi muhteşem doğa olayı karşısında hayranlığınızı gizleyemezsiniz. Böyle bir deneyimi yaşama şansına ulaşmanın ayrıcalığını yaşarsınız.

Türkiye’nin pırıltılı incisi Tuz Gölü

Tuz Gölü, çok sığ olan su derinliğine sahiptir. Özellikle yaz aylarında su derinliği nerede ise hiç kalmayacak seviyelerde seyreder. Yakın bölgelerdeki pek çok insan dahi Tuz Göl'ü üzerinde yürünebildiğini bilmez.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN