Arama

Sinemanın şair babası Tarkovski’nin insan hakkındaki düşünceleri

Tarkovski, sanatın ve insan varlığının amacı üzerine düşünmüş ve insan hayatının ancak şiirsel araçların yardımıyla yansıtılabileceği sonucuna varmıştır. Öyle ki Bergman, onun hakkında; "Hayatın bir yansımadan ve rüyadan ibaret olduğunu betimleyerek yeni bir dil icat eden Tarkovski benim için büyük bir yönetmendir." yorumunu yapar. Tarkovski'yi ölüm yıldönümünde sineması ve insan hakkında vardığı çıkarımlarla birlikte anıyoruz.

  • 1
  • 17
TARKOVSKI VE SİNEMA HAYATI
TARKOVSKI VE SİNEMA HAYATI

Tarkovski, ünlü şair ve çevirmen Arseniy Tarkovsky'nin oğlu olarak, 4 Nisan 1932'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde Yelizavetgrad'da doğdu. VGIK Sovyet Film Okulu'na girmeden önce müzik ve Arapça eğitimi aldı. VGIK'te saygın yönetmen Mikhail Romm'un öğrencisi oldu. Uluslararası sinema arenasında, ilk uzun metrajlı yapımı olan İvan'ın Çocukluğu (1962) ile dikkatleri üzerine çekti ve Venedik Film Festivali`nde büyük ödül kazandı.

  • 2
  • 17
İvan'ın Çocukluğu - Ivanovo detstvo (1962), IMDb 8.1
İvan'ın Çocukluğu - Ivanovo detstvo 1962, IMDb 8.1

İvan'ın Çocukluğu filminin konusu

İkinci Dünya Savaşı'nın ortasında Sovyetler'deyiz. Babası savaşta olan küçük Ivan, annesiyle birlikte yaşadığı köyün Naziler tarafından basıldığına şahit olur. Köyü talan eden Nazi askerleri, Ivan'ın annesini küçük çocuğun gözleri önünde öldürürler. Bu korkunç olaya şahitlik eden Ivan, Sovyetler Ordusu'ndan Yüzbaşı Kholin'in koruması altına alınır. İçinde yanan ateşi dinleyen Ivan ise ölümcül bir görevi üstlenerek casusluğa başlayacaktır.

  • 3
  • 17
Andrei Rublev (1966), IMDb 8.1
Andrei Rublev 1966, IMDb 8.1

İkinci filmi Andrey Rublev (1969), 1971'e kadar Sovyet yetkililerce yasaklanmış olarak kaldı. Cannes Film Festivali dahilinde, ödül almaması için kasıtlı olarak festivalin son günü sabah saat 4:00'te gösterilmesine rağmen bir ödül kazanmayı başardı.

Andrei Rublev filmin konusu

15. yüzyılda Tatarların saldırıları altında inleyen Rusya'dayız. Andrei Rublev hem bir keşiş hem de ikona ressamıdır. Barbarlık, şiddet ve kana kontrast olarak doğanın mucizevi güzelliği ve inanç Rublev'in beslendiği kaynaktır.

  • 4
  • 17
Solaris - Solyaris (1972), IMDb 8.1
Solaris - Solyaris 1972, IMDb 8.1

Ünlü bilim kurgu yazarı Stanislav Lem'in aynı adlı romanından uyarlanan Solaris (1972), Stanley Kubrick'in 1968 yapımı 2001: Uzay Yolu Macerası'na Sovyetlerin cevabı olarak görüldü ancak Tarkovsky bunu hiçbir zaman kabul etmedi.

2002 senesinde usta yönetmen Steven Soderbergh'in yeniden çektiği bu eser, Tarkovsky'nin en önemli yapımları arasında yer alır.

Solyaris filmin konusu

Doktor Kris Kelvin, gönderilen bilim insanlarının geri dönmediği Solaris gezegenine gider. Burada olup bitenleri anlamaya çalışan Doktor, kısa bir süre sonra gezegenin sırrını anlayacak ve büyük bir vicdan muhasebesi yaşayacaktır.

  • 5
  • 17
Ayna - Zerkalo (1975), IMDb 8.1
Ayna - Zerkalo 1975, IMDb 8.1

1975'te çektiği Ayna, yine pek çok resmi otorite tarafından yasaklanması gereken bir film olarak görüldü.

Tarkovsky'nin kendi çocukluğundan kalma bazı anıları ile, kırklı yaşların sonundaki bir adamın çocukluğu, annesi ve savaş ile ilgili anılarında Sovyet halkına farklı bir bakış açısı ile çocukluğun masumiyetinin savaşın dehşetine kurban gidişi anlatılıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN