Arama

Mutlaka görülmesi gereken terk edilmiş yerler

Gitmek, çoğu zaman ardında bir şeyler bırakmaktır. İnsanoğlu gitmeye de terk edilmeye de bir süre sonra alışıp hayatına devam etse bile ademoğlundan kalanlar zamanın içerisinde eriyip gider. Ancak kimi zaman tabiat bu terk edilmelere müsaade etmez. Kendisi gücünü gösterir. İşte, dünyada mutlaka görülmesi gereken terk edilmiş mekanlar...

  • 1
  • 59
SS Ayrfield - Avustralya
SS Ayrfield - Avustralya

Günümüzde Homebush (Sydney, Avusturalya'nın batısında) körfezinde gövdesindeki orman benzeri bitki örtüsü ile çürümeye terk edilmiş bir gemi olan SS Ayrfield bir zamanlar SS Corrimal olarak da bilinmekteydi. 1011 yılında UK'de üretilen SS Ayrfield 6 Ekim 1972′de parçalanmak üzere Homebush körfezine gönderilmiş.

Haslams koyunun ağzına yakın bir yerde bulunan geminin gövdesi kıyıya dönük durmaktadır. Yıllar içinde geminin içinde yetişmeye başlayan bitki örtüsü günümüzde mini bir ormanı andırıyor.

  • 2
  • 59
Christ of the Abyss - San Fruttuoso, İtalya
Christ of the Abyss - San Fruttuoso, İtalya

Christ of the Abyss (İtalyanca: "Il Cristo degli Abissi") İsa Mesih'in bu bronz heykeli San Fruttuoso açıklarında, Camogli ile Portofino arasında Akdeniz'in derinliklerinde terk edilmiş heykel olarak karşımıza çıkmakta. 2,5 metre yüksekliğe sahip heykel 22 Ağustos 1954 yılında ortalama 17 metre derine batırılmış. Heykelin farklı varyasyonları dünya çapında su altında, kiliselerde ve bazı müzelerde de bulunuyor.

  • 3
  • 59
Balıkçı Kulübesi - Almanya
Balıkçı Kulübesi - Almanya

Bu terkedilmiş, harika güzellikteki balıkçı kulübesi Almanya Alpleri yakınında bir gölde keşfedilmiş. Terkedilmiş olarak keşfedilen kulübeyle ilgili yapım yılı ve sahipleri hakkında hiç bir bilgiye rastlanmamış. Muhtemelen bahar ve yaz aylarında balık tutmaya gelenler tarafından konaklama amacıyla kullanıldığı düşünülüyor.

  • 4
  • 59
Kubbe Evler, ABD
Kubbe Evler, ABD

Cape Romano, Florida'da bulunan kubbe evlerin hikâyesi terk edilmiş yerler gibi son derece gariptir. 1981′de inşa edildikten sonra 2005 yılında John Tosto'ya satılmış olsa da uzun yıllar içinde çürümekten kurtulamamış. Satışından sonra ortaya çıkan uzun süren imar sorunları sonunda Tosto'ya 185.000 $ gibi bir cezaya mal olduğu söyleniyor.

  • 5
  • 59
Holland Adası - Chesapeake Koyu
Holland Adası - Chesapeake Koyu

Bataklığa benzer derecede çamurlu ve çok yüksek erozyona sahip olan Holland Adası Salisbury'nin (ABD) batısında Maryland'in Dorchester ilçesinde bulunan Chesapeake Körfezi'nde yer alır. Bir zamanlar kayılçı ve balıkçıların yaşadığı ada zaman içinde terk edilmiş. Holland adasında direnen son bina da 2010 yılının Ekim ayında körfeze gömülmüştür.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN