Arama

Kasım ayı kültür ve sanat etkinlikleri

Kültür sanattan, söyleşiye; ufkunuzu açacak seminerlerden sinemaya; kitap fuarlarından sanat fuarlarına kadar uzanan Kasım ayı içindeki önemli etkinlikler...

  • 1
  • 9
İSLÂM SANATI VE ESTETİĞİ
İSLÂM SANATI VE ESTETİĞİ

Söyleşi:

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
29 Kasım 2018 – Perşembe, 19:30

İslâm Sanatı ve Estetiği söyleşi dizisi, İslâm sanat ve estetiğini, medeniyetin zaman ve mekân içinde gösterdiği yayılımı dikkate alarak, kavramlar, konular ve ekoller bağlamında değerlendirme yolunu izlemektedir. Ayşe Taşkent'in her ay birbirinden değerli isimlerle gerçekleştirdiği İslâm Sanatı ve Estetiği programının Kasım ayı konuğu Araştırmacı Yazar Necdet Sakaoğlu.

Detaylı bilgi için tıklayın.

  • 2
  • 9
MANTIKU'T TAYR OKUMALARI
MANTIKU’T TAYR OKUMALARI

Seminer:

Prof. Dr. Ekrem DEMİRLİ

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
21 Kasım 2018 - Çarşamba, 19.30

Sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr'ın kıymetli eseri, tasavvuf edebiyatının kilometre taşlarından Mantıku't-Tayr, metaforik anlatımıyla tasavvufun temel prensiplerini, sufi yaşamı ve inancı anlatmaktadır. Tarikat elbisesini kuşanmış Hüdhüd'ün dilinden birbirinden güzel binlerce beyitle Hakk'ın yolunu ışıtan Mantıku't-Tayr, çağları aşıp günümüzde dahi bizlere ayna tutuyor. Prof. Dr. Ekrem Demirli ile kuşların dilinden hakikatin anlatıldığı, hikmetler denizinde Simurg'un arandığı bu etkileyici eserin tahlili Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek.

Detaylı bilgi için tıklayın.

  • 3
  • 9
KÖKÜ MÂZİDE OLAN ÂTİ
KÖKÜ MÂZİDE OLAN ÂTİ

Seminer:

Selahaddin E. ÇAKIRGİL

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
27 Kasım 2018 – Salı, 19.30

Bir Halk Kendini Değiştirmedikçe, İbrahim'in Tarafında Olmak ve Devler Su Başını Tutmuş gibi kitaplarından ve köşe yazılarından tanıdığımız gazeteci yazar Selâhaddin E. Çakırgil, Kökü Mâzide Olan Âti seminerleriyle okurlarıyla buluşuyor. Çakırgil siyâsî eksenli meselelere insânî bir odakla yaklaşıyor; ele aldığı konuları tarihi, sosyal, felsefî ve edebî donanımı vesilesiyle farklı perspektifler üzerinden görüyor.

Detaylı bilgi için tıklayın.

  • 4
  • 9
22. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ
22. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Tiyatro:

17 Kasım-4 Aralık 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22'ncisi düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 17 Kasım – 4 Aralık 2018 tarihlerinde şehrin her iki yakasında tiyatroseverlerle buluşuyor.

12 uluslararası, 12 yerli yapımın 18 farklı mekânda izleyici karşısına çıkacağı 18 günlük tiyatro maratonu, dünya tiyatrosuna yön veren uluslararası toplulukların güçlü performanslarından yerli yapımların merakla beklenen prömiyerlerine, güncel performanslara, Belçikalı ve Türkiyeli sanatçıların birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalara ve yoğun bir ücretsiz yan etkinlik takvimine uzanan dolu dolu ve heyecan verici bir program sunuyor.

  • 5
  • 9
Malcolm X ''DÖRT YAPIM'
Malcolm X ’’DÖRT YAPIM’

Tiyatro:

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
10 Kasım 2018 – Cumartesi, 19.00

1929 yılında Malcolm daha 4 yaşındayken, evleri yakıldı ve babası öldürüldü. Babasız büyümek zorunda kalan Malcolm'un hayatı, ırkçı saldırılardan korunmak için sürekli bir evden diğeri ne taşınarak geçti. Ailece maddi ve manevi büyük bir çöküşün eşiğindeydiler. Anneleri akıl hastanesine yatırılırken Malcolm ve sekiz kardeşi birbirlerinden çok uzaktaki yetimhanelere gönderildiler. Malcolm ise biraz olsun şanslıydı ve iyi bir aileye evlatlık verilmesi sayesinde okula gitme fırsatı bulabildi. Fakat iyi bir aile ve iyi bir okul bile Malcolm'un Amerika'da bir siyahi olarak yaşama çabasına derman olmuyordu. Öğretmeni siyahi olduğu için hiçbir zaman avukat olamayacağını ve marangoz ol ması gerektiğini söylüyordu. Oysa o, ileride tüm Müslümanların sesi olacaktı…

Detaylı bilgi için tıklayın.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN