Arama

Dünyanın tarihini değiştiren Bosna Piramitleri

Avrupa'nın göbeğinde bir Müslüman ülke… Yaşadığı katliamın izlerini hala topraklarında, hafızalarda taze tutan 'Srebrenitsa'sıyla delikanlıların cesaretini göstermek için korkusuzca nehre atladıkları barış köprüsü 'Mostar'ıyla evliyaların bereketini taşıyan Bosna – Hersek. Acıların, savaşın kanlı yüzünü tarihe yazan bu güzel memleket, yeniden tarihi değiştirdi. Tarih kitaplarından bildiğimiz, gizeminin 200 yıldır çözülemediği Mısır Piramitleri artık tarihin arka sayfalarında yer alacak. Çünkü Bosna topraklarında Avrupa'nın ve insanlığın en eski piramitleri keşfedildi. Bosna Piramitleri hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

  • 1
  • 18
DR. OSMANAGİÇ KİMDİR?
DR. OSMANAGİÇ KİMDİR?

Semir Sam Osmanagiç, Bosna doğumlu, Amerikalı yazar, araştırmacı ve iş adamı. 2005 yılında, Bosna Piramitlerini keşfetmiş ve bu piramitlerin araştırılmasına yönelik olarak Bosna Güneş Piramidi Derneği'ni kurmuş. Son yıllarda Bosna piramitlerini tanıtmak için yirmiden fazla ülkede konuşma yaptı. Maya dünyası, Peru, Pasifik, Afrika ve Avrupa uygarlıkları üzerine toplam 10 kitap yazdı. Bunlardan "Maya Dünyası" Türkiye'de de yayımlandı. Kendisi ayrıca dünyanın en saygın bilimsel enstitülerinden biri olan Rus Doğal Bilimler Akademisi'nin yabancı üyesi. Şu anda Bosna Hersek'teki Amerikan Üniversitesi'nde antropoloji profesörü olarak çalışıyor.

  • 2
  • 18
PİRAMİTLERİN GERÇEK İSMİ NE?
PİRAMİTLERİN GERÇEK İSMİ NE?

Bosna Piramitleri, Visoko Piramitleri, Güneş Piramitleri, Ay Piramitleri… Hangisi doğru? Aslında hepsi kabul görüyor. Çünkü Bosna Piramitleri, Saraybosna'ya 30 kilometre uzaklıkta Visoko şehrinde bulunuyor. Bu yüzden onlara "Visoko Piramitleri" diyenler de mevcut. Dr. Osmanagiç, burada iki büyük piramidin olduğunu savunuyor ve birine "Ay", diğerine "Güneş" diyor. Genel olarak Bosna Piramitleri de diyebilirsiniz. Yani hangisini kullanırsanız kullanın, aslında aynı yerleri ifade etmiş olursunuz.

  • 3
  • 18
YÖRE HALKI PİRAMİTLERİN FARKINDA DEĞİLDİ
YÖRE HALKI PİRAMİTLERİN FARKINDA DEĞİLDİ

Dr. Semir Osmanagiç, 2005 yılının Nisan ayında, Bosna Hersek'in başkenti Saray Bosna'nın 30 km kuzey batısındaki Visoko kasabasını ilk kez ziyaret eder. Düzgün biçimleri olan iki tepe dikkati çeker. Daha sonra bunlara Bosna Güneş ve Ay Piramitleri adını verir.

Yöre halkı binlerce yıldır bu tepeleri doğal oluşum sanmışlar, çünkü tepeler bir metre kalınlığında toprak ve bitkiyle kaplıymış. Ancak Osmanagiç, ana yönlerde (Doğu, Batı, Kuzey ve Güney) üçgen yüzeyler, kesin köşeler ve yönelimler gördüğünde, bu tepelerin zeki eller tarafından yapılmış olabileceğini anlar. Yıllardır piramitleri incelediği ve Çin, Meksika, Guatemala, Honduras ve El Salvador'daki piramitleri bildiği için piramitlerin toprak ve bitkilerle kaplı olması onu şaşırtmaz.

  • 4
  • 18
AVRUPA’NIN İLK PİRAMİTLERİ KEŞFEDİLDİ
AVRUPA’NIN İLK PİRAMİTLERİ KEŞFEDİLDİ

Dr. Semir Osmanagiç, 2005 yılında bu proje üzerinde çalışmaya başlar. İnşaat şirketlerinin ve jeologlara karotlu sondaj ve jeomorfolojik analizi için ödeme yapar. Daha sonra, 2005 yılının Ekim ayında bir basın konferansında, Avrupa'da ilk piramitlerin keşfini ilan eder.

Çok geçmeden kar amacı gütmeyen "Arkeolojik Park: Güneşin Bosna Piramidi" vakfını kurar ve o zamandan beri Bosna'da piramit araştırmaları, dünyanın arkeoloji alanında en büyük disiplinler arası bilimsel projesi olur.

  • 5
  • 18
BOSNA VADİSİ’NDE BEŞ PİRAMİT BULUNDU
BOSNA VADİSİ’NDE BEŞ PİRAMİT BULUNDU

2005 ve 2014 yılları arasındaki dönemde, 350 bin iş saati kapsamında arkeolojik kazı, numune ve karbon 14 yöntemiyle testler yapıldı. Bosna vadisindeki beş piramidin isimlerini yapılarına göre belirlediler: Güneş, Ay, Ejderha, Dünya (Tabiat ana) ve Sevgi (Aşk). Bu alan aynı zamanda höyük kompleksi ve büyük bir yeraltı labirentini barındırıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN