Arama

Dünyanın en popüler 10 müzesi

Leonardo da Vinci'nin dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa'nın nerede sergilendiğini biliyor musunuz? Ya da bıyıklarıyla meşhur ressam Dalí'nin en büyük sürrealist objesinin nerede olduğunu? Sizler için dünyanın en popüler 10 müzesini derledik.

  • 1
  • 18
Louvre Müzesi - Fransa
Louvre Müzesi - Fransa

Louvre müzesi, Fransız İhtilali'nden sonra 1793 yılında açıldı. Bu müze gerçekte bir Orta Çağ kalesidir. İçerisinde yüzlerce sayıda klasik ve modern sanatla ilgili eserlere ev sahipliği yapmasından dolayı diğer müzelerden büyük bir farkla ayrılır. Dünyanın en popüler müzelerinden biridir. Popülerliğinin sebebi, 35 bin paha biçilemez eser ve antika koleksiyonlara ev sahibi olmasıdır. Müze, 1989 yılında binaya dahil edilen ana girişteki piramit nedeniyle dünyada ünlüdür.

  • 2
  • 18
Louvre Müzesi - Fransa
Louvre Müzesi - Fransa

Leonardo da Vinci'nin, dünyanın en popüler eserlerinden biri olan Mona Lisa adlı eseri burada sergilenmektedir. Mona Lisa 1911 yılında müzeden çalındığında, milyonlarca kişi boş duvarı görmek için müzeye geldi.

Ünlü ressam, Eugene Delacroix tarafından yapılan, ''Halka Yol Gösteren Özgürlük'' adlı eser bu müzede sergilenmektedir. Eser, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan müzede günümüzde 35.000'e yakın eser ve 380.000'den fazla obje vardır. Aynı zamanda 2012 yılı verilerine göre yıllık ziyaretçi sayısı 9.7 milyon kişiyi bulmaktadır.

  • 3
  • 18
Van Gogh Müzesi - Amsterdam
Van Gogh Müzesi - Amsterdam

Van Gogh Müzesi, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan, Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze dünyada Van Gogh'un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir. Müzeyi 2014 yılında 1.6 milyon kişi ziyaret etti.

  • 4
  • 18
Van Gogh Müzesi - Amsterdam
Van Gogh Müzesi - Amsterdam

Vincent van Gogh, sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. Yaşamının son iki yılında 2 bin 100 kadar resim ve çizim üretti.

Müze binası Gerrit Rietveld tarafından yapıldı ve 1973 yılında halka açıldı. 7 Aralık 2002 tarihinde bazı resimler müzeden çalındı, ancak çalınan tablolar yerine bir daha konulamadı.

  • 5
  • 18
Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi - Şanghay
Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi - Şanghay

Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Şanghay şehrinin metro istasyonlarından birisidir. Bu istasyon, metro içindeki bir yapı olan Line 2'nin bir parçasıdır ve yuvarlak bir alan üzerine kuruludur. Açık bir alana kurulmuş olan bu istasyon aynı zamanda müzedir. Burası Şanghay'daki en uzun metro istasyonu olma özelliğini taşır.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN