Arama

Dünyanın en ilginç müzeleri

Müzeler genellikle kültür sanat etkinliklerinin mekanları olarak bilinir. Bir yerin tarihini, kültürünü yahut bir şeyin günümüze kadarki değişimlerini müzeler sayesinde görür, öğreniriz. Ancak insanın ilginçlik yönü müzelerde de kendini gösterir. Dünyanın farklı yerlerinden dikkatinizi çekebilecek ilginç müzeleri sizler için derledik.

  • 1
  • 22
SAÇ MÜZESİ / AVANOS, TÜRKİYE
SAÇ MÜZESİ / AVANOS, TÜRKİYE

Avanoslu bir çömlek ustasının Fransız bir kadından aldığı bir tutam saçın asılı olduğu mağara, zamanla binlerce kişinin saçlarından oluşan bir müzeye dönüştü. Müze, 1979 yılında çömlek ustası Galip Körükçü tarafından açılmış. Kapadokya'nın dokusuna uygun, kayalardan oyulmuş ve birbiri içinde geçişli 500 metrekarelik bir mağarada, her yerden sallanan kadın saçlarıyla o günden bu güne gezginlerini şaşırtmaya devam etmiş. 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na da giren Saç Müzesi, Avanos'a gelenlerin uğramadan gitmedikleri hatta kadınların yanlarında getirdikleri makasla 'bu da benden olsun' diye bir tutam saç kesip bıraktıkları bir anı mabedine dönüşmüş.

Kadınlar sadece saçlarını değil, belki bir gün yine gelir ve buluruz umuduyla isim ve telefon bilgilerini de bir kağıda yazıp saçlarına iliştirmiş. Hatta bazıları vesikalık fotoğrafını bile bırakmış. Saçların sahiplerine ait bu bilgiler teşhir olmasın diye Saç Müzesi'nde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

  • 3
  • 22
İŞKENCE MÜZESİ / AMSTERDAM, HOLLANDA
İŞKENCE MÜZESİ / AMSTERDAM, HOLLANDA

İşkence Müzesi, Amsterdam'ın sıra dışı turistik noktalarından. Burada ziyaretçiler, tarihte 500 yıl kadar geriye gidiyor ve iktidarların suçlu gördükleri kişilere acı vermek yahut onları öldürmek için kullandığı işkence yöntemlerini görüyor. Müzedeki loş ışık, ortaçağ işkence ve cezalandırma araçlarının verdiği korkutucu hissi ikiye katlayan bir atmosfer yaratıyor. Giyotin, büyük çiviler ve kayışlarla kaplı Engizisyon sandalyesi, kafatası kıran gibi ürkütücü aletler, tarihteki zulümleri hatırlatıyor.

  • 4
  • 22
KÖTÜ SANAT MÜZESİ / DEDHAM, MASSACHUSETTS, ABD
KÖTÜ SANAT MÜZESİ / DEDHAM, MASSACHUSETTS, ABD

Kötü Sanatlar Müzesi MOBA, 400 civarında eserden oluşan bir koleksiyona sahip. Misyonunu kötü sanat eserlerini mümkün olduğunca fazla izleyiciye sunmak olarak tanımlıyor. Ana galerisi, Dedham Community Theatre'ın bodrum katında bulunuyor. Müzedeki eserler orantısızlıkları, uyuşmayan renkleri ve genel bir yetenek eksikliğiyle izleyenleri şaşırtıp eğlendiriyor, kimi zaman da rahatsız ediyor.

  • 5
  • 22
CENAZE ARABALARI MÜZESİ / BARCELONA, İSPANYA
CENAZE ARABALARI MÜZESİ / BARCELONA, İSPANYA

Barcelona'da gezip görecek çok fazla şey var. Bunların başında da kente damgasını vuran Gaudi geliyor, ancak kentin pek bilinmeyen ancak son derece ilginç noktaları da var. Bunlardan biri, Cenaze Arabaları Müzesi. 18. yüzyıldan bugüne çeşitli cenaze arabalarını görebileceğiniz müzede, arabaların içine oturtulan kuklalar da dönemin kıyafetlerine sahip.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN