Arama

Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi

Ülkemizin devlet eliyle kurulan ilk kütüphanesiydi Beyazıt Devlet Kütüphanesi. Sultan II. Abdülhamid tarafından 1884 yılında kurulmuş, cami, türbe ve kenar mahallerde telef olan kitapların zayiinin bu sayede önüne geçilmişti. Arşivinde 1 milyondan fazla doküman bulunan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, geçtiğimiz günlerde açıklanan "Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi" listesinde dördüncü sırada yer aldı. ABD'de yayımlanan "Wired" adlı kültür ve teknoloji dergisinin belirlediği seçkiden yola çıkarak dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesini sizler için derledik.

  • 1
  • 10
DOKK1 KÜTÜPHANESİ - DANİMARKA
DOKK1 KÜTÜPHANESİ - DANİMARKA

Danimarka'da 2015 yılında bir halk kütüphanesi ve kültür merkezi olarak açılan Dokk1 adlı kütüphane, sahil kenarında bulunuyor.

2016 yılında dünyanın en iyi halk kütüphanesi ödülünü alan kütüphanede çocuklar ve yetişkinler için yaklaşık 350 bin doküman bulunuyor.

Kitaplar, sesli kitaplar, e-kitaplar, dergiler, müzik ve oyunların yer aldığı kütüphanenin en ilginç özelliği ise binanın ortasında yer alan bir çan. Şehirdeki hastaneye bağlı olan bu çan her doğum olduğunda bir defa çalıyor.

Kütüphane, hafta içi sabah 8 ila akşam 9; hafta sonu ise sabah 10 ila akşam 4 saatleri arasında hizmet veriyor.

  • 2
  • 10
LAWRENCE HALK KÜTÜPHANESİ – ABD
LAWRENCE HALK KÜTÜPHANESİ – ABD

ABD'nin Vermont eyaletinde bulunan Lawrence Halk Kütüphanesi, 300'den fazla gönüllünün özel çabaları ile desteklenen bir kütüphane.

Kitaplar, sesli kitaplar, e-kitaplar, dergiler, müzik ve filmlerin bulunduğu kütüphanenin çalışma saatleri ise şöyle:

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe: Sabah 9 – Akşam 9
Cuma: Sabah 9 – Akşam 7
Cumartesi: Sabah 9 – Akşam 6
Pazar: Öğlen 12 – Akşam 6

  • 3
  • 10
YANGZHOU ZHONGSHUGE KÜTÜPHANESİ – ÇİN
YANGZHOU ZHONGSHUGE KÜTÜPHANESİ – ÇİN

Çin'in Zhen Yuan şehrinde yer alan ve yapımı 2016 yılında tamamlanan Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi, bilim kurgu filmlerini aratmayacak türden bir mimariye sahip.

Li Xiang tarafından tasarlanan kütüphane, Yangtze Nehri'ne yakınlığı nedeniyle sudan ilham alınarak tasarlandı. Kütüphane, büyük bir alışveriş kompleksinin parçası ve aynı zamanda bir kitap dükkânı.

Binaya kitaplarla çevrili bir koridor yoluyla giriş yapıldıktan sonra su illüzyonu yaratmak için siyah aynalarla döşenen bu koridor, tavana doğru eğimlenen raflara sahip.

Tünelin sonunda ise yetişkinler ve çocuklar için ayrı okuma salonları yer alıyor. Kütüphane 24 saat boyunca açık.

  • 4
  • 10
BEYAZIT HALK KÜTÜPHANESİ – TÜRKİYE
BEYAZIT HALK KÜTÜPHANESİ – TÜRKİYE

Ülkemizin devlet eliyle kurulan ilk kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi 1884 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından kuruldu.

Cami, türbe ve kenar mahallerde mahv ve telef olunan kitapların zayiinin önlenmesi, hem de ehil ve erbabının istifadesine sunulması amacıyla kurulan bu kütüphanenin ilk adı Kütüphane-i Umûmî-i Osmanî idi.

Toplam doküman sayısının 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen kütüphane Türkiye'nin "ilk milli kütüphanesi" olma özelliğini taşıyor. Kütüphane, 7 gün 24 saat boyunca hizmet veriyor.

  • 5
  • 10
VENNESLA KÜTÜPHANESİ – NORVEÇ
VENNESLA KÜTÜPHANESİ – NORVEÇ

Norveç'in Vennesla kentinde bulunan Vennesla Kütüphanesi, 2011 yılında açıldı. Birçok mimari ödülün sahibi olan kütüphane, adeta bir uzay gemisini andırıyor.

"Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi" listesinde beşinci sırada yer alan kütüphanenin iskeleti 27 taşıyıcı kemerden oluşuyor ve her bir kemerde aydınlatmalar bulunuyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN