Arama

Çizgi roman sanatçılarına üstadından altın öğütler

Görsel hikaye olarak da bilinen çizgi romanlar, bir dönem edebiyatta en çok tercih edilen türlerden bir tanesiydi. Resimler ve hikayelerin birbirlerini takip etmeleriyle oluşturulan bu tür, meraklıları için hala odak noktası olmaya devam ediyor. Çizgi romanın en büyük isimlerinden olan Jean Henri Gaston Giraud, bilinen ismiyle Mœbius, çizerler için altın öğütlerini sıraladı. İşte, görsel hikaye anlatıcılığının değerli ipuçları…

  • 1
  • 21
MŒBIUS HAKKINDA
MŒBIUS HAKKINDA

Jean Henri Gaston Giraud, Fransız çizgi film yapımcısı, çizer ve yazar, 8 Mayıs 1938'de Fransa'da doğdu. Müthiş bir hayal gücüne ve çizim yeteneğine sahip film yazarına, modern bilimkurgu-fantezi edebiyatı ona çok şey borçludur. 1976 -79 yılları arasında Arzach'ı çizdi. Çizgi roman Blueberry'nin yaratıcısıydı. Sinemaya da etkisi oldu. Alien'deki kostümleri tasarladı. Stan Lee ile de bir Silver Surfer albümü için çalışmışlığı var. Ünlü çizer, Giraud lenfoma nedeniyle 10 Mart 2012'de Paris'te 73 yaşında öldü.

  • 2
  • 21
ÇİZGİ ROMANIN LEONARDO'SU, PICASSO'SU
ÇİZGİ ROMANIN LEONARDO’SU, PICASSO’SU

Mœbius, çizgi roman dünyasının hem Leonardo'su, hem Picasso'su oldu. Tekniğinin kusursuzluğu ile Çizgi roman dünyasının Leonardo'su olarak kabul edilir. Çünkü onun da perspektif, kadraj ve deseni eşsizdi. Çağlar ötesine seslenebildiği için dönemindekilerden ayrılır. Bu yönüyle Picasso'ydu. Jean Giraud, bilindiği ismiyle Mœbius, kör hızını sınırsız hayal gücü ile birleştiren çizgi roman sanatçısıydı. Japon animesinden büyük Hayao Miyazaki'den bilim kurgu yazarı William Gibson'a kadar herkes üzerinde kabul gören bir etkisi vardı.

  • 3
  • 21
MŒBIUS’TAN İLK İPUCU
MŒBIUS’TAN İLK İPUCU

Çizim yaparken, önce, kendinizi nefret, mutluluk, hırs vb. gibi derin duygulardan arındırmalısınız. Bu duygular tipik olarak yaratıcılığa engel teşkil eden duygusal önyargılardır.

Kendinizi duygusal olarak kör edici önyargılardan ayırmak, şeyleri taze gözlerle görmenizi sağlar. Çözümler ve fikirler daha sonra kolayca akar. Karşılaştığım tüm yaratıcı dahilerle hepsinin hayatında bir şey ya da biriyle karşı karşıya kaldıklarında keyif aldıklarını fark ettim. Hatta hayatın kötü yanlarıyla da mutlu olabiliyorlardı.

  • 4
  • 21
“ELİNİZİ EĞİTMEK ÇOK ÖNEMLİDİR”
“ELİNİZİ EĞİTMEK ÇOK ÖNEMLİDİR”

Elinizi eğitmek çok önemlidir. Düşüncelerinizi doğru ve tam olarak ifade edebilmesi için ellerinizi yüksek bir itaat seviyesine ulaşmasını sağlayın. Ancak bir sanatçı olarak çok fazla mükemmellik ve çok fazla hız elde etmeye çalışırken çok dikkatli olun. Mükemmellik ve hız tehlikelidir - karşıtları gibi. Çok hızlı veya çok gevşek çizimler ürettiğinizde, hata yapmanın yanı sıra, ruh veya ruhsuz bir varlık yaratma riskini de taşırsınız.

  • 5
  • 21
“OKUYUCUNUZU ETKİLEMEK BİLGİNİZE BAĞLIDIR”
“OKUYUCUNUZU ETKİLEMEK BİLGİNİZE BAĞLIDIR”

Perspektif bilgisi çok önemlidir. Okuyucularınızı etkilemenin veya sizden nefret etmesini sağlamanın bir yoludur.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN