Arama

Bilime adanmış ömürler

Bu yıl ilki düzenlenen İlim Yayma Ödülleri'nde kazananlar açıklandı. Türkiye'de bilimsel çalışmaları ve araştırmaları desteklemeyi, başarının ülke ve insanlık hizmetine sunulmasını hedefleyen ödüller iki yıl süren çalışmalar sonucunda verildi.

Büyük Ödül'e Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Mühendislik, Doğa ve Sağlık Ödülü'ne Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, Sosyal Bilimler Ödülü'ne ise Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu layık görüldü. İşte, ilmi çalışmalarıyla mükâfatlandırılan bu bilim adamlarının çalışmaları..

  • 1
  • 13
Prof. Dr. Fikrettin Şahin kimdir?
Prof. Dr. Fikrettin Şahin kimdir?

Prof. Dr. Fikrettin Şahin "Obezite Sorununun Kontrolü ve Tedavisi için Borlu Çözüm" adını verdiği çalışması ile İlim Yayma Büyük Ödülü'nün sahibi oldu.

Erzurum'un Şenkaya İlçesi'ne bağlı Çatalelma Köyü'nde doğan Prof. Dr. Fikrettin Şahin, 1989'da Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nden fakülte birincisi olarak mezun oldu.

1994'de The Ohio State University, College of Food, Agricultural and Enviromental Sciences, Department of Plant Pathology'nden yüksek lisans ve 1997'de doktora derecesini aldı.

  • 2
  • 13
100'den fazla patent sahibi
100'den fazla patent sahibi

1997-1998'de Kanada'da bulunan The Western Ontario University Klinik Mikrobiyoloji de doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

2005 yılında profesör unvanını alan Fikrettin Şahin'in, yürüttüğü bilimsel araştırmalar kapsamında 340 bilimsel makale, 380 bildiri, 21 kitap bölümü ve 6 adet kitap ve 100'den fazla patent başvurusu bulunur.

  • 3
  • 13
Önemli bilimsel çalışmaları
Önemli bilimsel çalışmaları

Prof. Dr. Fikrettin Şahin, klinik, gıda, çevre ve bitki orijininli mikroorganizmaların moleküler tanısı ve karekterizasyonu ve endüstriyel kullanımı olan biyolojik formülasyonların geliştirilmesi, antimikrobiyal malzeme geliştirilmesi ve üretimi, kök hücre, gen tedavi ve kanser konusunda bilimsel çalışmaları bulunur.

2004'te de Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü'nün ve Ar-Ge laboratuvarlarının kurulması ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlatılmasında, 2007'de Biyoteknoloji Enstitüsü'nün kurulmasında, 2013'te de Uluslararası Akredite Merkez Ar-Ge ve analiz laboratuvarlarının kurulması ve hizmete sunulmasında görev aldı.

  • 4
  • 13
Dünyada olmayan bir teknoloji geliştirdi
Dünyada olmayan bir teknoloji geliştirdi

Fikrettin Şahin'in geliştirdiği buluşla insan sağlığı açısından risk oluşturan her türlü mikroorganizmayı kontrol edebilen bir mekanizma geliştirdi. Bu teknoloji ile malzeme adına kabul edilen her ürüne girilebiliyor ve girilen her ürünün de nitelikleri kaybedilmeden yeni nitelik yeni özellikler kazandırabiliyor.

Kazandırdıkları bu özelliklerle de özellikle ajan veya mikroorganizma kabul edilen insan sağlığı açısından kontaminasyon riski olan her şeyi kontrol edebildiklerini, yok edebildiklerini ve yeterince hızlı bir mekanizmayla bunu yapabiliyor.

Bu teknoloji, hastanelerde kapı kolundan duvar boyasına, seramiklerden doktorların giydiği önlüğe kadar her şeyde kullanılabiliyor. Bu sayede istenmeyen zararlı maddeler ve mikroorganizmaların herhangi bir yolla bulaşmasını engelliyor. Biyomedikal, otomotiv, sağlık, tarım, savunma, gıda ve enerji sektörüne önemli teknolojik ve ekonomik katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de obezite oranı ciddi oranda arttı. Dünyada yıllık yaklaşık 2.8 milyon ölümün obezite ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. 'Obezite Sorununun Kontrolü ve Tedavisi için Borlu Çözüm' adını verdiği çalışması ile İlim Yayma ilk büyük ödülün sahibi olan Prof. Dr. Şahin, bu çalışması ile obeziteyle ilişkili hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde umut verici bilgiler sundu.

Dünyada ilk olan pek çok ürünün sahibi olan Prof. Dr. Fikrettin Şahin, şeker hastalarının yaralarının iyileştirilmesi, 5 adet biyolojik gübre, antiviral ve antiseptik yara iyileştirici jel ve medikal tekstil ürünü gibi pek çok ürünü geliştirerek tescillendi.

Prof. Dr. Fikrettin Şahin, kanserojen özelliğe sahip sentetik gübrenin aksine yan etkisi bulunmayıp birkaç faydayı birden barındıran biyolojik gübreyi geliştirdi. ABD'nin Ohio State Üniversitesi tarafından bilime katkılarından dolayı ödüllendirildi. Fikrettin Şahin, bu ödülü alan ilk Türk bilim adamı oldu.

Hayatı boyunca yaptığı bilimsel çalışmalar nedeniyle çeşitli ödüllere layık görülen Fikrettin Şahin'in aldığı bazı ödüller ise şunlardır: 6 adet İnovasyon Patent Madalyası, Uluslararası Alumni Ödülü, Seçkin Bilim İnsanı Ödülü, İlim Yayma Büyük Ödülü.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN