Arama

Ağustos ayı kültür sanat etkinlikleri 2019

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, uzunca bir dönem dünyanın merkezi olmuş İstanbul'da, gezilecek ve görülecek çok fazla yer, yapılacak çok fazla aktivite var. Bu aktiviteler sadece İstanbul'da kalmamakla birlikte Türkiye'nin birçok yerinde de devam ediyor. Sizler için Ağustos ayı içindeki sanat etkinliklerinden, müziğe kadar yaz tatilinizi zenginleştirecek aktiviteleri derledik.

  • 1
  • 8
CEZERİ'NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ

04 Ağustos - 10 Ağustos

Uniq Expo'da Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi devam ediyor. Anadolu'nun on binlerce yıllık tarihinin belki de en kaotik dönemlerinden birinde kurulan sıra dışı bir devlet: Artuklular. Selçukluların, Eyyubilerin, Haçlıların, Bizans'ın ve diğer Anadolu Türk Beyliklerinin amansız bir hakimiyet mücadelesine giriştiği dönemde, bilimi, teknolojiyi, sanatı ve şehirleşmeyi bir an olsun elden bırakmayan bu sıra dışı devletin o dönemki dahi mühendisi Cezeri'nin olağanüstü makineleri ve buluşları bugün bile insanlığa ilham kaynağı olmaya devam ediyor. "Tarihine bak, geleceği yaz!" ilkesinden hareketle hazırlanan sergi, Cezeri'nin kendinden öncekilerden devraldığı ve kendinden sonrakilere benzersiz bir katkıyla devrettiği o muhteşem teknik ve bilimsel mirası dönemin kültürel atmosferini de yansıtacak şekilde ziyaretçilere ulaştıracak. Hem büyük mühendis Cezeri'nin olağanüstü makineleri hem de bilim ve teknoloji tarihinin kilometre taşları olarak değerlendirilebilecek gelişmeler, İstanbul Cezeri Müzesi'nin girişimiyle Uniq Expo'da olacak.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri isimli kitabı satın almak veya incelemek için tıklayın.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

  • 2
  • 8
APHRODISIAS SERGİSİ
APHRODISIAS SERGİSİ

04 Mart - 31 Ağustos 2019

Ara Güler'in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi'nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı'na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki ilk kez sergileniyor.

Aphrodisias Sergisi Eylül 2019'a kadar ücretsiz gezilebilecek.

İstanbul'da mutlaka yapmanız gereken 10 aktivite dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz.

  • 3
  • 8
NURİ BİLGE CEYLAN BAKSI’DA
NURİ BİLGE CEYLAN BAKSI’DA

Baksı Müzesi, 1 Mayıs – 25 Ağustos tarihleri arasında yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan'ın "Nuri Bilge Ceylan Baksı'da" sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi Ceylan'ın 2003-2013 yılları arasında ürettiği fotoğraflarının bulunduğu iki bölümden oluşuyor. Babamın Dünyası ve Sinemaskop Türkiye serileri izleyicilere olağanüstü bir görsel şölen sunuyor.

Sergi Nuri Bilge Ceylan'ın sinema ile fotoğraf dünyası arasındaki geçişkenliliğin ve çok katmanlılığın bir kutlaması düşüncesi üzerine şekilleniyor. Ceylan, sinemasındaki gibi fotoğraflarında da yaşamı bir zamanlar katmanı olarak anlatıyor. Sanatçının yakın ilişki kurduğu kırsal, kırsal bir alanda var olma kararlılığı taşıyan sergisi Baksı Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.

  • 4
  • 8
İPLİKTEN ÇÖZÜLENLER: TEKSTİLDE KÜRESEL ANLATILAR
İPLİKTEN ÇÖZÜLENLER: TEKSTİLDE KÜRESEL ANLATILAR

İstanbul Modern
22 Şubat – 18 Ağustos 2019

Tekstil malzemesi kullanarak estetik ve kültürel anlatılar meydana getiren uluslararası 25 çağdaş sanatçının nesne, resim, yerleştirme ve videolarını bir araya getiren "İplikten Çözülenler", 16 Temmuz'dan itibaren Türkiye'den sanatçıların yapıtlarıyla devam ediyor. Almanya'nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve İstanbul Modern işbirliğiyle gerçekleştirilen "İplikten Çözülenler" kişisel ve estetik anlatılar ile küreselleşmiş dünyanın toplumsal ve ekonomik olguları arasında tekstil malzemeleriyle ilişkiler kuran sanatçılara eğiliyor. Sergi, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun unutulmaya yüz tutan yazmacılık geleneğini yeniden hayata geçirme serüveninden Burhan Doğançay'ın Aubusson atölyelerinde dokunan duvar halılarına, dokumanın çok yönlü bir sanatsal ifade aracı olarak sunduğu farklı olanakları içeren pek çok hikâyeye yer veriyor.

İstanbul'u anlamak için görülmesi gereken 10 mekan dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz.

  • 5
  • 8
İKİ ARŞİV, BİR SEÇKİ: ARA GÜLER'İN İZİNDE İSTANBUL
İKİ ARŞİV, BİR SEÇKİ: ARA GÜLER’İN İZİNDE İSTANBUL

29 Mayıs - 17 Kasım 2019

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, "İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler'in İzinde İstanbul" adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle hazırlanan, iki kurumun koleksiyon ve arşivinden ortaya çıkan sergi, kentin 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi ve bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler'in (1928-2018) fotoğraflarının rolünü görünür kılmaya çalışıyor. Ara Güler'in farklı dönemlerde basılmış, her biri imzasını taşıyan çalışmalarını bir araya getiren sergi, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemeraya da yer veriyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN