Arama

10 maddede kitap okumanın önemi

Yüzyıllardır yapılan bir eylem olan kitap okumanın hiçbir kötü etkisinin olmamasının yanı sıra birden çok yararı vardır. Zarifoğlu'nun deyimiyle "Oku! emri, anlamını bilmeden okumak olmamalıydı. Anlamı kavramadan okunacak bir şey hayata uygulanamaz, yaşanamazdı."

"Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim." Cemil Meriç

  • 3
  • 15
Kelime hazinenizi zenginleştirir
Kelime hazinenizi zenginleştirir

Kitap okumanın en iyi faydalarından biri de kelime hazinenizi geliştirmesidir. Bu sizin daha kültürlü ve kendine özgüveni olan biri olmanıza yardım eder. Çok okuyan insan, çok fazla kelime görmüş ve hafızasına eklemiş demektir. Kitap okurken karşılaştığımız yeni kelimeler zamanla bizim konuşma tarzımıza da yansır. Sürekli kitap okuyan biri konuşurken kullandığı kelimelerle kendini dinletmeyi başarır.

Kitap kokusundaki heyecanın tanımı:Okuma alışkanlığı

  • 4
  • 15
Hafızayı güçlendirir
Hafızayı güçlendirir

Bir kitabı okurken o kitabın içerisindeki bilgileri ve birçok unsuru hafızanızda tutmanız gerekir. Bu da eğer bir kitap okuma alışkanlığınız var ise her gün hafızanızı kullanmanızı sağlayacaktır.

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." Descartes

  • 6
  • 15
Kaliteli ve sağlıklı bir uyku süreci sağlar
Kaliteli ve sağlıklı bir uyku süreci sağlar

Doktorlar, yatmadan önce zihninizi sakinleştirecek aktivitelerle meşgul olmayı tavsiye eder. Örneğin; kitap okumak gibi… Akıllı telefonların ekran ışıkları, uykuya dalmanızı zorlaştırır çünkü beyne uyanma sinyalleri gönderir. Uykuya dalamayan insanlar için bilim adamların önerdiği yöntemlerden biri olan kitap okumak bilimsel açıdan da kanıtlanmış bir tekniktir. Uykudan önce okunacak birkaç sayfa ya da pasaj rahatlamanızı sağlar.

Uyku bağışıklık sistemini nasıl etkiliyor?

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN