Arama

Tevekkül ile ilgili hadisler

Tevekkül, kelime olarak Allah'a güvenip dayanma anlamına gelir. Tevekkül, bir kimsenin kendini Allah'a teslim etmesi, rızkında ve işlerinde Allah'ı kefil bilip sadece O'na güvenmesidir. Tevekkül, bizi hayra götürecek sebeplere sarılıp çalışmak, Allah'ın bizim yardımcımız olduğunu unutmamak ve işin sonucunu Allah'a bırakmak ve sonucuna rıza göstermektir. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Müminler sadece Allah'a tevekkül etsinler", "Kim Allah'a tevekkül ederse, O, ona yeter" gibi ayetlerle tevekkül etmenin önemi vurgulanır. Tevekkül ile ilgili hadisleri derledik.

İbn Abbâs'tan (ra) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle derdi:

🔸 Allah'ım, sana teslim oldum, sana inandım, sana tevekkül ettim ve yüzümü sana döndüm. Allah'ım senin yardımınla mücadele ettim, beni dalalette bırakmaman için izzetine sığındım. Senden başka ilah yoktur, sen ölmeyen dirisin, insanlar ve cinler ise ölümlüdürler.

Müslim, Buhârî

İbn Abbâs (ra) şöyle demiştir:

🔸 "Allah bize kâfidir, ne güzel vekildir." (meâlindeki âyetteki ifadeleri) İbrahim ateşe atıldığı zaman söylemiştir. Muhammed de bu ifadeyi "İnsanlar sizin üzerinize yürümek için toplandılar, onlardan korunun" dediklerinde söylemiştir. (Âyet şöyle devam etmektedir) "Bu söz Müslümanların imanlarını artırdı ve "Allah bize kâfidir, ne güzel vekildir" dediler."

Buhârî

İbn Abbâs'tan (ra) gelen diğer bir rivayete göre de şöyle demiştir:

🔸 Ateşe atıldığı zaman İbrahim'in (as) son sözü "Allah bana yeter; O, ne güzel vekildir" olmuştur.

Buhârî

🔍 FİKRİYAT'IN PODCAST UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN

Ebû Hüreyre'den (ra) rivayet edildiğine göre Peygamber şöyle demiştir:

🔸 Cennete, kalpleri kuş kalbi gibi (saf ve temiz) olan insanlar girecektir.

Müslim

Câbir'den (ra) rivayet edildiğine göre o, Resûlullah ile birlikte Necid istikametinde bir sefere katılmıştı.

🔸 Beraber dönerlerken, öğle vakti olunca ağaçlı bir vadide Allah Resûlü konaklamıştı. Askerler ağaçların altında gölgelenmek için dağılmışlardı. Resûlullah semüre denilen bir ağacın altına gitmiş, kılıcını da ağacın dalına asmıştı. (Câbir diyor ki;) Uykuya dalmıştık. Derken Resûlullah bizi çağırdı. Yanında bir bedevi duruyordu. Peygamber şöyle dedi: Ben uyurken bu bedevi, bana saldırmak için kılıcımı kınından çekmiş. Uykudan uyandım ki elindeki kılıçla "Seni benden kim koruyacak" dedi. Ben de ona "Allah (koruyacak)" diye üç kere tekrarladım. (Câbir diyor ki) Peygamber o bedeviyi cezalandırmadı ve adam orada oturdu.

Buhârî, Müslim

🔍 SABIR HAKKINDA YOL GÖSTERİCİ 10 HADİS

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN