Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • İslam
 • Regaip kandilinde oruç tutulur mu? Regaib Kandili 2020 orucu ne zaman tutulur? Kandilde oruç nasıl tutulur?

Regaip kandilinde oruç tutulur mu? Regaib Kandili 2020 orucu ne zaman tutulur? Kandilde oruç nasıl tutulur?

Regaip Kandili bu yıl 27 Şubat 2020 Perşembe gecesi ihya edilecek. Böylece Müslüman aleminin ibadetlerinde çok önemli bir yer edinen rahmeti, bereketi bol olan kandil günleri üç aylarla birlikte başlamış oldu. Peki, Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaip Kandili orucu nasıl tutulur? Kandil orucu kaç gün tutulur? Regaip orucu ne zaman tutulur? Regaib Kandili orucuna nasıl niyet edilir? Kandilde tek gün oruç tutulur mu? İşte Regaip orucu ne zaman tutulur hakkında merak edilenler…

 • 1
 • 7
REGAİP ORUCU TUTMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?
REGAİP ORUCU TUTMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Müslüman alemi tarafından heyecanla beklenen 2020 Regaip Kandili, Perşembe gecesine denk geliyor. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Peki, Regaip Kandili orucu nasıl tutulur? Regaip Kandili orucu tutmak isteyenler ne yapmalı?

Regaib kandili üç aylar içinde bulunan mübarek gecelerin de ilkidir. Regaib bu geceye rağbet edenlere Allah'ın da rağbet etmesi demektir. Bu gece kendisine el açan, tevbe eden, bağışlanmayı dileyen kullarına, bizlere Rabbimiz rahmetiyle, af ve bağışı ile tecelli eder.

 • 2
 • 7
REGAİP KANDİLİ'NİN FAZİLETLERİ
REGAİP KANDİLİ'NİN FAZİLETLERİ

Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.

Recep ayının fazileti iyilik ayı oluşudur. Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayıdır. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

 • 3
 • 7
ÜÇ AYLAR ORUCU NEDİR?
ÜÇ AYLAR ORUCU NEDİR?

Üç aylarda yerine getirilmesi gelenek halini almış nâfile ibadetlerden biri oruçtur.

Üç aylar orucunun âdet haline gelmesinde, bu ayların faziletine dair Hz. Peygamber'den nakledilen rivayetlere dayanıp ramazan ayını dinî duyarlılık ve ibadet yoğunluğu içinde karşılama niyetinin etkili olduğunu söylemek mümkündür.

 • 4
 • 7
NAFİLE ORUCU NEDİR?
NAFİLE ORUCU NEDİR?

Farz ve vâcip olan oruçların dışında tutulan oruçlar nâfile oruç olarak isimlendirilir. Namaz çeşitlerini ele alırken belirttiğimiz gibi, nâfile, gereksiz anlamına değil, farz ve vâcip olanın dışında, kısaca gerekenin dışında yapılan anlamına gelir.

Daha fazla sevap kazanmak maksadıyla yapıldığı için tabir câizse nâfile ibadet, bir bakıma fazla mesai yapmaktır. Nâfile oruçların sünnet, müstehap, mendup veya tatavvu olarak adlandırıldıkları da olur. Nâfile oruç, mubah olan tüm günlerde tutulabilir. Ancak bazı günlerde oruç tutmak daha faziletli görülerek bugünlerde oruç tutmak sünnet veya mendup kabul edilmiştir.

Regaip Kandili ile ilgili hadis ve ayetler nelerdir?

 • 5
 • 7
ÜÇ AYLARDA ORUÇ TUTMANIN HÜKMÜ NEDİR?
ÜÇ AYLARDA ORUÇ TUTMANIN HÜKMÜ NEDİR?

Ancak Resûlullah'ın receb ve şâban aylarını birleştirerek aralıksız oruç tuttuğuna, böylece üç ayları oruçlu geçirdiğine dair sahih kaynaklarda herhangi bir rivayet mevcut değildir. Belirli günler dışında her zaman nâfile oruç tutulması mümkündür; ancak fazileti hakkında hadis bulunan ya da belirli zamanlarda tutulması tavsiye edilen nâfile oruçlar arasında üç aylar orucu mevcut değildir.

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hz. Âişe'nin ifadesine göre Ramazan'dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan'dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.

(Müslim, Sıyam 175, 176)

Regaib Kandili'nin hikmeti nedir?

 • 6
 • 7
REGAİB KANDİLİ'NDE NELER YAPILMALI?
REGAİB KANDİLİ'NDE NELER YAPILMALI?

1) Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2) Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3) Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4) Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5) Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6) Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7) Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8) Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9) Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10) Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

Regaip Kandili'nde çekilecek tesbihler neler?

 • 7
 • 7
2020 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?
2020 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

2020'nin ilk kandili 27 Şubat Perşembe gecesi Regaip Kandili idrak edilecek.
Miraç Kandili 21 Mart Cumartesi gecesi,
Berat Kandili 7 Nisan Salı gecesi,
Yılın son kandili ise 28 Ekim 2020 tarihinde Mevlid Kandili ile idrak edilmiş olacak.

FİKRİYAT KUR'AN-I KERİM UYGULAMAMIZI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN