Arama

Ramazan'a kaç gün kaldı?

İslam aleminin rahmet ve mağfiret mevsimi olan Ramazan'a sayılı günler kaldı. Tüm Müslümanlar bu mübarek ayı büyük bir heyecan ve coşkuyla beklemekte. Tam bu noktada akıllara, Ramazana ayına kaç gün kaldığı sorusu gelmekte. Peki, 9 Mart Cumartesi günü itibariyle Ramazan'a ne kadar süre kaldı? 2024 Ramazan ayına kaç gün kaldı? İşte merak edilen soruların cevabı...

  • 1
  • 10
RAMAZAN'A KAÇ GÜN KALDI?
RAMAZAN’A KAÇ GÜN KALDI?

🔸 İslam aleminin büyük bir heyecan ile beklediği, 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan ayına sayılı günler kaldı. 2024 yılının Mart ayına denk gelen bu mübarek dönem için evlerde hazırlıklar yapılıyor.

🔸 9 Mart Cumartesi günü itibariyle Ramazan'a tam 2 gün kaldı. Bakıldığında bir haftadan daha kısa bir süreye tekabül ediyor. Sonuç olarak rahmet mevsimi yaklaştı, evlerimize misafir olmaya geliyor.

  • 2
  • 10
RAMAZAN NE DEMEK?
RAMAZAN NE DEMEK?

RAMAZAN KELİME ANLAMI

🔸 Arapça kökenli "Ramazan" kelimesi, ramaz sözcüğünün türemesiyle ortaya çıkmıştır. Bu kelimenin lügat manası ise "Arabî ayların şâban ve şevval arasında kalan ve devâmı boyunca oruç tutulan dokuzuncu ayı" şeklindedir.

🔸 O zaman içinde bu kelimenin bulunduğu bir Ramazan manisi örneği verelim: Merhabâ ey rahmet ayı ramazan / Seni haber verdi bize Kur'an.

  • 3
  • 10
ORUÇ NE DEMEK?
ORUÇ NE DEMEK?

🔸 Oruç kelimesi, Ramazan kelimesinin aksine Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir sözcüktür. Oruç kelimesinin dilsel yolculuğu şu şekilde olmuştur: rūze > urūze > uruç > oruç

🔸 Oruç sözcüğü lügatte, "İslâm dîninin beş şartından biri olan, imsaktan güneş batıncaya kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durma şeklindeki ibâdet" manasına gelmektedir.

  • 4
  • 10
RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR?
RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR?

BİR MÜSLÜMAN İÇİN RAMAZAN AYI

🔸 Ramazan ayı, Müslümanlar için maneviyat içeren bir dönemdir. Oruç tutmanın temelini oluşturan Ramazan ayı; yeme ve içmenin kesilmesinden ibaret değildir.

🔸 Ramazan, rahmetin mağfiretin, sabrın, özverinin ayıdır. Ramazan kelimesi, Allah'ın (CC) güzel isimlerinden yalnızca biridir. Allah'ın rahmeti sayesinde adeta yanıp yok olması dikkate alınarak oruç tutulan aya bu isim verilmiştir.

  • 5
  • 10
2024 RAMAZAN AYI
2024 RAMAZAN AYI

11 AYIN SULTANI

🔸 Bu anlamda "şehr-i Ramazan", "Allah'ın ayı" demektir. Bu ay boyunca Müslümanlar, gün doğumundan gün batımına kadar yiyecek ve içecek tüketmezler, ayrıca manevi ibadetlerini artırırlar.

🔸 Ramazan ayı, birlik, dayanışma ve yardımlaşma ruhunu pekiştiren özel bir dönemdir ve Müslümanlar için manevi bir arınma ve yenilenme fırsatı sunar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN