Arama

Rahmet ve bereketin ruhlara düşen ilk cemresi: Regaip Kandili

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol üç ayların habercisi kabul edilen Regaip Kandili, bu gece idrak edilecek. İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece ihya edilen Regaip Kandili, rahmet ve bereket gecesi olarak kabul ediliyor. Peki, Regaip Kandili müminler için ne anlam ifade ediyor? Regaip Kandili'nin önemi nedir? Bu geceyi nasıl idrak etmeli? İşte Regaip Kandili hakkında bilgiler…

  • 1
  • 21
REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN İHYA EDİLECEK?
REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN İHYA EDİLECEK?

Müslüman alemi için mübarek sayılan üç ayların müjdecisi Regaip Kandili bu gece ihya edilecek. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan mübarek günlerin başlangıcı olarak görülen Regaip Kandili, İslam dünyası için oldukça önemli gecelerden biri olarak görülüyor. Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaip Kandili, rahmet ve mağfiret gecesi kabul ediliyor.

İslam dünyası için mübarek gün ve geceleri içinde barındıran Üç Aylar, 25 Şubat 2020 Salı günü itibariyle Receb ayı ile başladı. İçerisinde üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan bulunduran Üç Aylarda ayrıca Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri gibi İslam dinince önemli kabul edilen gün ve geceler bulunuyor.

  • 2
  • 21
REGAİP NE DEMEK?
REGAİP NE DEMEK?

Regâib, Arapça bir kelimedir ve "reğabe" kökünden gelir. "Reğabe", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib"dir. Kelime olarak "regâib"in aslı budur.

Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir. Bu geceye Regaib Gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler, ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

EN GÜZEL KANDİL SÖZLERİ

  • 3
  • 21
REGAİB KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?
REGAİB KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir.

Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi Allah'ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİS, REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİS VE AYETLER…

  • 4
  • 21
REGAİP KANDİLİ İLK OLARAK NE ZAMAN KUTLANMIŞTIR?
REGAİP KANDİLİ İLK OLARAK NE ZAMAN KUTLANMIŞTIR?

Regaib gecesiyle ilgili özel ibadet ve kutlamalar 10'uncu yüzyılda ortaya çıkmış olup bu gecenin ilk defa kandil olarak kutlanmasına Kudüs'te, Bağdat'ta başlanmış, Gazzâlî de bütün Kudüs halkının bu geceyi ihya ettiğini söylemiştir.

  • 5
  • 21
REGAİP GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI İBADETLER
REGAİP GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI İBADETLER

Regaip gecesinde Peygamberimizin yaptığı ibadetler konusunda dini literatürde bazı bilgiler yer alır. Ancak bu bilgilerin bazıları asılsızdır.

Tasavvufî eserlerde, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü belirtilir; ayrıca Peygamber Efendimizin Receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis âlimlerince belirtilmiştir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN