Arama

Osmanlı'nın Libya'daki simgesi

İslam hakimiyetini yaymak amacıyla durmadan gayret eden Osmanlılar, cihanın dört bir tarafında bu anlayışı temsil eden eserler inşa ettiler. Trablus halkının yardım talebi üzerine Kanuni Sultan Süleyman tarafından Libya'ya gönderilen ve bölgedeki İspanyolları durduran Murat Ağa tarafından Trablus bölgesinde inşa ettirilen Murat Ağa Cami, günümüzde Osmanlıların Libya'daki en eski camisi olma vasfını sürdürüyor.

Osmanlılar fethettikleri her toprak parçasını imar ederek Müslümanlığın şiarı sayılan değerli eserler ile süsleyip Darül İslam haline getirdiler.

◾ Bu minvalde fetih hareketlerini devam ettiren Osmanlı sultanlarının yanında paşalar ve yerel yöneticiler de birbirinden güzel eserler inşa ettirdiler.

Ömer Muhtar kimdir?

◾ Böylece Osmanlı ülkesinin her tarafı dört bir yandan imar edilmiş, mimari ve estetik değeri kuvvetli ziynetler ile süslenmiş bir duruma geldi.

◾ Bu husus aynı zamanda Osmanlıların kurucu bir medeniyet olarak merkeze en uzak eyaletlere gösterdikleri değeri ve mimari hassasiyeti de dünyaya gösterdi.

1553 - 1911 yılları arasında Osmanlılara bağlı bir kara parçası olan Libya, eski adıyla Trablusgarp da bu imar faaliyetlerinden ziyadesiyle nasiplendi.

◾ 1521'de yapımı gerçekleşen, günümüzde hala ayakta ve ibadete açık bir durumda olan Murat Ağa Cami Osmanlı'nın Libya'daki en önemli simgelerinden biridir.

Bir Osmanlı sancağı: Katar

◾ Esasında askeri amaçlarla bir kale olarak planlanan cami, Akdeniz'deki İspanyol tehlikesinin tamamen bertaraf edilmesinin ardından Hadım Murat Ağa tarafından cami olarak hizmete alındı.

◾ Bu sebepten dolayı günümüzde de caminin mimarisinde hem Afrika esintileri hem de dönemin askeri mimari yapısı beraber gözlendi.

Bir Endülüs hikayesi

◾ 1492 yılında Endülüs'de tüm Müslüman emirlikler sona erdi ama İspanyollar bununla yetinmeyerek Fas, Tunus ve Cezayir üzerinde hakimiyet kurmaya başladılar.

◾ Bu vaziyet üzerine 1519 yılında Tacura şehri bir talep göndererek Osmanlılar'dan yardım istedi. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman bir saray ağası olan Hacı Murat Ağa'yı bölgeye gönderdi.

Abdülhamid'in arşivinden İstanbul camileri

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN