Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Muharrem ayında yapılacak ibadetler nelerdir? Muharrem ayında okunacak dualar...

Muharrem ayında yapılacak ibadetler nelerdir? Muharrem ayında okunacak dualar...

Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayı bu yıl 20 Ağustos 2020 Perşembe günü başladı. Bu mübarek ayda ibadetler yapılıp, bolca dua edilecek. Peki, Muharrem ayında yapılacak ibadetler nelerdir? Muharrem ayında okunacak dualar nelerdir? Muharrem ayının ilk 10 günü okunacak dualar... Muharrem ayında yapılacak ibadetler ve okunacak duaları haberimizde bulabilirsiniz.

Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayı bu yıl 20 Ağustos 2020 Perşembe günü idrak edilecek. Bu mübarek günde ibadetler yapılıp bolca dua edilecek. Diyanet takvimine göre 20 Ağustos 2020 Perşembe günü hem Hicri Yılbaşı olacak hem de Muharrem ayı başlangıcı olarak kabul edilecek. Peki, Muharrem ayı ibadetleri nelerdir? Muharrem ayında okunacak dualar nelerdir? Muharrem ayının ilk 10 günü okunacak dualar neler? Muharrem ayında oruç tutulur mu? Hicri Yılbaşı 2020 Muharrem ve aşure ayı hangi gün ne zaman başlıyor? Muharrem ayında yapılacak ibadetler ve okunacak duaları haberimizde bulabilirsiniz.

📌Bu önemli ayın ilk gecesi niyet ederek bir Tesbih namazı kılınır. Bu mübarek ayın 10. günü ise aşure günüdür.

Muharrem ayının faziletleri

📌Bu ay senenin birinci ayıdır. Bu ayın birinci gecesi, akşam ve yatsı arasında ( yani zilhiccenin son gününü, Muharrem'in birinci gününe bağlayan gece) Allah rızası için iki rekat namaz kılınır.

Namaza şu niyetle başlanır:

"Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi, hakkımızda mübarek kılman; avfı ilahine, feyzi ilahine, mazhar kılman; dünyevi ve uhrevi saadetlere nail eylemen için ; Allahu Ekber "

Her iki rekatta:

7 Fatiha, 7 Ayetel- kürsi, 7 İhlas okunur.

  • 3
  • 10
MUHARREM AYINDA OKUNACAK DUALAR
MUHARREM AYINDA OKUNACAK DUALAR

📌Namazdan sonra 11 defa:

La ilahe illallahü vahdehu la şerikeleh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yumit. Ve hüve hayyün la yemutü biyedihil hayr. Ve hüve ala külli şey'in kadir.

11 İstiğfarı şerif, 11 Salavatı şerife okunup dua yapılır. Duada, geçmiş senenin günahlarının affı ve yeni seneye günahsız girmek için iltica edilir.

  • 4
  • 10
MUHARREM AYINDA YAPILACAK İBADETLER
MUHARREM AYINDA YAPILACAK İBADETLER

📌Muharrem ayının birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerîf okuyanları Cenâb-ı Hak lütfuyla, keremiyle bu âlemden kul borcu ile huzûruna getirmeyecek, dünyada ödemeye muvaffak kılacaktır.

📌Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak faziletli ibadetlerdendir. Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günlerde oruç tutmalıdırlar.

  • 5
  • 10
MUHARREM AYINDA OKUNACAK DUALAR
MUHARREM AYINDA OKUNACAK DUALAR

📌Muharrem ayının birinci günü aşağıdaki dua 3 defa okunacaktır:

Bismi'llâhi'r-rahmâni'r-rahîm "Ve sallâ'llâhu 'alâ seyyidinâ muhammedin ve âlihi ve sahbihi ve sellem. Allâhümme ente'l-ebediyyü'l-kadîmü'l-evvelü ve 'alâ fazlike'l- 'azîmi ve cûdike'l- 'amîmi'l- mu'avveli ve hâzâ 'âmun cedîdün kad akbele nes'elüke'l-'ısmete fîhi mine'ş-şeytâni ve evliyâihi ve cünûdihi ve'l-'avne 'alâ hâzihi'n-nefsi'l-emmâreti bi's-sûi ve'l-iştiğâli bi-mâ yukarribunî ileyke zülfâ yâ zê'l-celâli ve'l-ikrâmi ve sallâ'llâhu 'alâ muhammedini 'n-nebiyyi'l-ümmiyyi ve 'alâ âlihi ve ashâbihi't- tayyibîne't- tâhirine ve'l-hamdü li'llâhi rabbi'l-'âlemîn."

📌Türkçe Anlamı:

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz'e, âline ve ashâbına salât ve selâm olsun. Ey evveli ve sonu olmayan Allâh'ım! Senden bu yeni yılda büyük ihsânın hürmetine, Senin her şeyi kaplayan, güvenilen varlığın hürmetine, bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Kötülüğü emreden şu nefsimize karşı bize yardım et. Ey celâl ve ikram sâhibi Rabbim! Sana yaklaştıracak meşgûliyetlerde bize yardım et. Ümmî Nebî Hazret-i Muhammed (s.a.v.)'e, O'nun pak âline ve ashâbına salât ve selâm olsun. Hamd âlemlerin Rabbi olan Allâh'a mahsûstur.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN