Arama

Müminin sınav kağıdı Kudüs

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa'yı içerisinde barındıran, mukaddes şehir Kudüs mazi ve gelecek arasında bir geleneği yaşatan önemli bir köprüdür. Aynı zamanda diğer semavi dinler açısından da ehemmiyet arz eden şehir, yüzyıllar boyunca müslüman devletler tarafından yönetildi. DİB Yayınları tarafından yayınlanan Kudüs: Mukaddes Miras başlıklı Kudüs'ü her yönden inceleyen müstesna eserden birbirinden güzel alıntılar derledik.

"Biz Müslümanlar, vakit çok geç olmadan kendimize gelerek üzerimize serpilen ölü toprağından silkinip yeniden bir araya gelmeli ve ecdadımızın bizlere teslim ettiği İslam sancağını yaşadığımız bütün beldelerde ait olduğu yüce arşa doğru yükseltmeliyiz."

Prof. Dr. Muammer ERBAŞ / Sf.13

Edebiyatımızın sancılı direnişi: Kudüs

"Yeryüzünün kadim şehirlerinden olması hasebiyle köklü bir mirasa sahip olan Kudüs, insanlığın tarihi serüvenine tanıklık eden evrensel bir değerdir."

Prof. Dr. Ali Erbaş / Sf.15

"İsra ve Miraç mucizesinin yaşandığı bu şehir, yeryüzünün âlemlerin Rabbine açılan bir yolun ve göklerden dünyaya inen engin bir rahmetin şahididir. "

Prof. Dr. Ali Erbaş / Sf.15

"Mescid-i Harâm'dan sonra yeryüzüne inşa edilen ikinci mescit ve Hz. Âdem'den Hz. Muhammed'e (SAV) bütün peygamberlerin aynı anda bulunduğu yeryüzündeki tek kutsal mekân olan Mescid-i Aksâ,kökleri tarihin derinliklerine dayanan evrensel değerlerin sembolüdür."

Prof. Dr. Ali Erbaş / Sf.16

Kudüs: Mescid-i Aksâ'yı bağrında taşıyan şehir…

"Kudüs, imana muvafık bir duruşun, sabitkadem bir istikametin ve muhabbete bağlı bir yönelişin sembolü olarak Müslümanların hayatında vazgeçilmesi asla mümkün olmayan bir yere sahip olmuştur."

Prof. Dr. Ali Erbaş / Sf.16

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN