Arama

İstanbul'un şeref misafirleri; Hacer'ül Esved'in parçaları

Hacerü'l Esved taşı, cennetten indirildikten sonra Nuh Tufanı sırasında Ebu Kubeys Dağı'nda korunmuştu. Daha sonra ise Hz. İbrahim'in Kabe'yi inşa ederken buradaki dağdan getirerek Mescid-i Haram'a yerleştrirdi. Bu mukaddes taşın zaman içerisinde kopan 6 parçası ise İstanbul'da bulunuyor. İşte sizler için İstanbul'un şeref misafirlerinin bulunduğu camileri derledik.

  • 1
  • 13
HACERÜ'L ESVED NEDİR?
HACERÜ'L ESVED NEDİR?

Hacerü'l Esved, Arapçada "siyah taş" anlamına gelir. Yerden 1,5 m. kadar yükseklikte bulunan, yaklaşık 30 cm. çapında ve yumurta biçimindeki bu taşın siyaha yakın koyu kırmızı renkte olması sebebiyle böyle adlandırıldı.

Kaynaklarda Hacerü'l Esved'in Hz. İbrahim tarafından Kâbe'nin inşası esnasında tavafın başlangıç noktasını belirlemek amacıyla yerleştirildiğini söylenir. Aynı zamanda bu taşla ilgili sembolik bir anlam taşıyan çeşitli rivayetler nakledilir.

  • 3
  • 13
CENNETTEN İNDİRİLEN TAŞ
CENNETTEN İNDİRİLEN TAŞ

Bu rivayetlerde umumiyetle Hacerü'l Esved'in cennetten indirildiği, Nûh Tufanı sırasında Ebû Kubeys Dağı'nda korunduğu ve Hz. İbrahim'in Kâbe'yi inşası esnasında oradan getirilerek yerine konulduğu ifade edilir.

  • 4
  • 13
HACERÜ'L ESVED NEDEN PARÇALANDI?
HACERÜ'L ESVED NEDEN PARÇALANDI?

Kâbe'nin zaman içinde sel ve yangın gibi çeşitli afetlere, ayrıca insanların saldırılarına maruz kalmasının sonucunda Hacerü'l Esved'de bazı hasarlar ve parçalanmalar meydana geldi ancak her defasında bu parçalar büyük bir titizlikle yerlerine yapıştırılarak korunmaya çalışıldı.

  • 5
  • 13
İSTANBUL'UN ŞEREF MİSAFİRLERİ
İSTANBUL'UN ŞEREF MİSAFİRLERİ

Çalınıp yirmi bir yıl sonra yerine geri dönen Hacerü'l Esved taşının parçalarının İstanbul'a getirilmesi ise oldukça dikkat çekiciydi. Haremeyn-i şerif, Osmanlı himayesine girdikten sonra Kâbe'deki inşaat işleri sırasında Hacerü'l Esved zarar görerek birkaç küçük parça ana parçadan koptu. Bu taşa ait küçük bir parçalar bir hadım ağası tarafından İstanbul'a getirildi. Daha sonra bu kişi cezalandırılıp parçalar da geri gönderilecekken Mimar Sinan isteği üzerine taşlar şeref misafiri olarak yerinde kaldı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN