Arama

İkindi namazının kılınışı

Kulun Rabbine en yakın olduğu anı içeren namaz, günde beş vakit her Müslümana farz kılınmıştır. Dinin ana ibadeti olan namazın tadil-i erkana uyarak kılınması gerekir. Namazı en güzel ikame edebilmek için ise İnanan kimsenin namazı nasıl kılacağını bilmesi gerekir. Günün üçüncü vakti olan ikindi namazı toplam sekiz rekattır. İşte dört rekat sünnet ve dört rekat farzdan oluşan ikindi namazının kılınışı...

🔷 İslam'ın temel ibadeti namaz, beş vakit olarak hicretten bir buçuk yıl kadar önce Mi'râc gecesinde farz kılınır. Efendimizin (SAV) "dinin direği" olarak ifade ettiği namaz, Kur'an'da pek çok defa geçer.

🔷 Belirli vakitlerde müminlere farz kılınan namaz, kulun Rabbine olan şükrünü ifade ettiği gibi onu kötü işlerden de alıkoyan bir eylemdir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde kılınması gereken namazın nasıl kılınacağını Efendimizden (SAV) öğreniriz.

Camilerin iç süsü: Kubbe yazıları

İkindi namazının ilk sünnetinin kılınışı

🔷 Namaza başlamadan önce abdest alınır. Namazı ikame edecek temiz bir yerde kıbleye dönerek hazır hale gelinir. İkindi namazının sünneti dört rekattır ve farzdan önce kılınır.

🔷 Efendimiz (SAV) ikindi namazıyla ilgili şu müjdeyi vermiştir:
Ebû Mûsâ'dan (RA) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (SAV) şöyle buyurdu: "İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer." (Buhârî, Mevâkît 26; Müslim, Mesâcid 215)

Namazın önemi hakkında 40 hadis

1. Rekat

🔷 Euzu-besmele çektikten sonra "Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının sünnetini kılmaya" diye niyet edilir. Niyetten sonra "Allahu Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır.

🔷 Tekbirden sonra Subhaneke Duası okunur. Subhaneke'nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha'dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından "Allahu Ekber" diyerek rükuya gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir.

🔷 Rükudan kalkınca "Semiallâhü limen hamideh" denir ve doğrulunca "Rabbena leke'l-hamd" denir. "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Ardından "Allahu Ekber" diyerek oturulur.

🔷 Ara oturuşun ardından "Allahu Ekber" diyerek ikinci defa secdeye gidilir ve yine üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Secdeden "Allahu Ekber" diyerek 2. rekat için ayağa kalkılır.

2. Rekat

🔷 2. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha'dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından "Allahu Ekber" diyerek rükuya gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir.

🔷 Rükudan kalkarken "Semiallâhü limen hamideh" ve doğrulunca "Rabbena leke'l-hamd" denir. "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Ardından "Allahu Ekber" diyerek oturulur.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN