Arama

III. Ahmed'in büyük sevgisi

Osmanlı Hanedanı'nın en sanatkar padişahlarından olan Sultan III. Ahmed, hattatlığı ile öne çıkan bir hükümdardı. Hat levhaları kadar bilinmese de Sultan III. Ahmed, "Necîb" mahlası ile kaleme aldığı şiirleriyle de tanınırdı. Lale Devri'nin padişahı, ince zevklere karşı ilgi duysa da nihayetinde Resulullah'a (SAV) aşık bir kimseydi. Sizler için Sultan III. Ahmed'in çok güzel bir naat-ı şerifini günümüz Türkçesine uyarladık.

1673 - 1736 yılları arasında yaşayan Sultan III. Ahmed, "Lale Devri padişahı" olarak tanınır. Hüsn-i hat sanatına büyük bir ilgi duyan Sultan, üstadlık mertebesinde birbirinden güzel eserler meşk eder.

◾ Aynı zamanda "Necîb" mahlası ile şiirler kaleme alan III. Ahmed, her şair gibi Resulullah'a (SAV) naat-ı şerif yazar. Şiir içinde öne çıkan coşkun bir dil ve günahkarlık duygusu III. Ahmed'in hassasiyetlerini de ortaya çıkarır.

Osmanlı sultanlarının Peygamber sevgisini dile getirdiği şiirler

➡ Şiir içerisinde genel olarak öne çıkan düşünce III. Ahmed'in bir sultan olmasına rağmen büyük bir tevazu ile Allah Teala'ya yalvarması ve günahları için Resulullah'dan (SAV) şefaat istemesidir.

➡ Osmanlı Devleti'nin en sanatkar üç padişahından birisi olan III. Ahmed, Hak Teala'ya karşı daima büyük bir tanzim gösterirken Resul-i Ekrem Efendimizi ( SAV) ise daima hayırla yad ederek dua eder.

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Âcizan-ı ümmete rûz-i cezâ

Necîb

Günümüz Türkçesiyle

Ümmetin acizlerine ceza gününde

İt nigâh eyle inâyet yâ Resûl

Necîb

Günümüz Türkçesiyle

Ey Resul, lütufta bulun ve yardım et bize

Şânına olan terahhumdür sezâ

Necîb

Günümüz Türkçesiyle

Şanına uygun olan bize merhamet etmektir

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN