Arama

Hayber'in fethi nasıl gerçekleşti? Hz. Peygamber nasıl zehirlendi?

Hayber, İslam tarihi için önemli bir yere sahipti. Yahudiler sayıca çok olmalarına güvenip Müslümanları savaşa zorladı. Hicretin 7. senesi Muharrem ayı sonlarında gerçekleşen gaza, on dört gün sürdü. Bu savaştan sonra Yahudilerin İslam düşmanlığı bertaraf edildi. Peki, Efendimizin fethin eliyle gerçekleşeceğini söylediği sahabe kimdi? Hz. Peygamber, Hayber Savaşı'ndan önce nasıl dua etti? Yahudiler, Peygamber Efendimizi nasıl zehirlemeye teşebbüs etti?

  • 1
  • 20
Hayber Savaşı’na giden süreç
Hayber Savaşı’na giden süreç

Medine'deki Benî Nadîr Yahudileri yaptıkları antlaşmaya rağmen, Peygamber Efendimizin canına kast etmeleri neticesinde yurtlarından çıkarıldı. Hayber'e yerleşen bu kişiler, Suriye ve Irak bölgelerinden gelen ticaret kervanları için büyük tehlike oluşturuyordu. Aynı zamanda Benî Nadîr Yahudileri Mekkeli müşriklerle beraber işbirliği yaparak propaganda yapıyordu.

Müslümanların ilk savaşı: Bedir Muharebesi ne zaman gerçekleşti?

  • 2
  • 20
Müslümanları ortadan kaldırmak istiyorlardı
Müslümanları ortadan kaldırmak istiyorlardı

Büyük bir savaş hazırlığı içerisinde olan Benî Nadîr Yahudileri, kendilerine yardım edenlere Hayber'in bir yıllık hurma mahsulünü vereceklerini bile vadettiler. Civardaki diğer Arap kabilelerini de kendi etrafında toplamaya çalıştılar. Bunun nedeni Peygamberimizle beraber Müslümanları savaşa zorlamak ve az sayıda sahabeden oluşan İslam ordusunu ortadan kaldırmaktı.

Benî Nadîr Yahudileri ile müşriklerin yaptığı antlaşmaya göre Efendimiz, Hayber üzerine yürüse Mekkeli müşrikler Medine'ye e baskın yapacaklar; eğer Hz. Peygamber, Mekkeli müşrikleri üzerine yürüyecek olursa, Hayber Yahudileri Medine'ye baskın yapacaklardı.

Hendek Savaşı kaç yılında oldu?

  • 4
  • 20
Müslümanlar için büyük tehlike arz eden Hayber
Müslümanlar için büyük tehlike arz eden Hayber

Peygamber Efendimiz, Hayber'deki bu hazırlıkların haberini aldı ve 4 sahabeyi Ramazan ayında gözcü olarak gönderdi. Yahudilerin bu hareketlerine karşı Hz. Peygamber (sav) Abdullah bin Revaha'yı barış için Hayber'e gönderdi. Ancak olumsuz cevap karşısında Müslümanlara gazaya çıkılacağını ilan etti:

"Bizimle ancak cihadı isteyenler gelsin." buyurdu. (İbn-i Sa'd, II, 92, 106)

Burada bir savaş yapılması kaçınılmaz olmuştu. Çünkü müşriklerle yapılan her gazada Hayber arkada büyük tehlike arz ediyordu.

  • 5
  • 20
Hayber Savaşı’nın parolası
Hayber Savaşı’nın parolası

Medine'de İslam ordusu Hayber Gazası'na hazırlanırken buradaki Yahudiler fitne ateşi yayarak Müslümanların moralini bozmaya çalışıyordu. Hz. Peygamber, Hayber gazasına çıkarken, beyaz sancağını Hz. Ali'ye verdi. Savaşta kullanılan parola ise "Yâ Mansur! Emit! Emit!" idi. Ordu öncüsü Ukkâşe bin Mıhsan el-Esedî, sağ kol kumandanı ise Hz. Ömer'di.

Hayber'e doğru yolan çıkan ordu, Medine ile Füru' arasındaki Sır dağında Peygamberimiz için mescit yapıldı.

Kur'an-ı Kerim'de geçen iki büyük savaş

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN