Arama

Gönüller yapan 40 hadis-i şerif

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Kur'an ve hadislerde, tüm insanlığa almayı değil vermek, paylaşmak öğütlenir. "Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. O sadece sizin gönüllerinize ve davranışlarınıza bakar." buyuran Hz. Peygamber, Müslümanların birbirine karşı tutumu hakkında pek çok öğütte bulunmuştur. Peki, Hz. Peygamber, Müslümanların birbirine karşı nasıl davranması gerektiğini tavsiye eder? Hz. Peygamber'in gönüller yapan 40 hadisi...

"Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. O sadece sizin gönüllerinize ve davranışlarınıza bakar."

(Müslim, Birr ve sıla, 34)

Hz. Peygamberin hayatımıza yön verecek hadisleri

"Kul, din kardeşine yardımcı olduğu sürece Allah da onun yardımcısı olur."

(Ahmed b. Hanbel, II. 252)

Hayatınıza rehberlik edecek 40 hadis

"Müslümanın, din kardeşine üç günden fazla dargın durması helal değildir. Onlar birbirleriyle karşılaştıklarında birisi yüzünü şu tarafa, diğeri ise öte tarafa çevirir. Onların en hayırlısı önce selam verendir."

(Tirmizî, "Birr ve Sıla" 21)

"Zandan sakının. Zira zan sözün en yalan olanıdır. İnsanların özel hallerini araştırmayın, konuşmalarını dinlemeye çalışmayın, birbirinizin alışverişini kızıştırmayın, birbirinize haset etmeyin, birbirinize kin beslemeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları kardeşler olun."

(Buhârî, "Edeb" 58; Buhârî, "Nikâh" 46)

"Peygamberler Tarihi"ne ulaşmak için tıklayın

"Kimin kardeşine karşı yaptığı bir haksızlık varsa, (ahirette) iyiliklerinden alınıp ona verilmeden önce (dünyada iken) onunla helâlleşsin. Çünkü kıyamette ne bir dinar ne de dirhem vardır. Şayet o hakkı karşılayacak iyiliklerinden bulunmazsa, kardeşinin kötülüklerinden alınır ve o haksızın üzerine atılır."

(Buhârî, "Rikâk" 48)

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN