Arama

Merak edilen dini sorular

İslam hayatın her yanını ve her anını kuşatan Allah katındaki yegane dindir. Bayramlar ise İslam'ın kuşatıcı tavrının yeryüzüne yayılan yansımalarıdır. Sizler için merak edilen dini soruları ve cevaplarını derledik.

🔴 Soru: Büyük bir firmadan faizli banka aracılığıyla promosyon kullanmak caiz midir?

◾ Banka, kişinin çalıştığı firmaya promosyon veriyorsa kurum da çalışanlarına veriyorsa kullanabilir.

🔴 Soru: Ölmüş yakınlarımız için Cuma akşamı okuduğumuz Yasin-i Şerif'i akşam namazının peşinden okusak olur mu?

◾ Yeter ki okuyun. Ne zaman okuduğunuz önemli değil. İstediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Gece okumak istiyorsanız akşam güneş baktıktan sonra gecedir.

🔴 Soru: Eşim üç kere boş ol dedi. Nikahımız düşmüş müdür?

◾ Resulullah (SAV) zamanında erkek eşini adetten temizken bir kez boşadığında iddet süresi üç ay geçtikten sonra kadın boşanmış sayılırdı ve erkek kadını bir kez boşadığı için boşandığı eşiyle tekrar evlenme hakkına sahipti. Bu duruma ahsen boşanma ya da sünni boşanma ifadesi kullanılırdı. Kur'an' a ve sünnete uygundur. Hz. Ömer (RA) zamanından itibaren aynı mecliste üç kere söylenen "boş ol" talak kelimesini tek (bir) saydı. Altmış-yetmiş senedir diyanet fetvası da böyle söylüyor.

🔴 Soru: Kredi çekerek tır aldım. Onun kazancıyla hacca gidebilir, kurban kesebilir miyim?

◾ Kesebilir; hacca gidebilir, kurban da kesebilir. Çektiği krediyle aldığı mal sahibinin olur. Borcu açısından faiz ödediği için faizli muameleye girer, günahı vardır. Kredi çekmesi ile tırdan para kazanması arasında bir ilişki yoktur.

🔴 Soru: Şükür ile hamd arasında bir fark var mıdır?

◾ İkisi de Cenab'ı Hakk'a dair bir teşekkürdür. Şükürün tersi hamddır. Arada şöyle bir nüans vardır. Şükür: bir nimetin ardından edilir. Hamd ise Allah(CC), şükür ve hamd edilmeye layık olduğu için edilir. Her türlü şükür hamddır, fakat her hamd şükür değildir.

🔴 Soru: Büyü var mıdır? Varsa nasıl anlaşılır?

◾ Din büyünün olduğunu mümkün görüyor. Delil olarak Kur'an da Harud ve Marud adlı iki melek Hz. Süleyman'a (AS) yardıma geliyor ve insanlara yaptıkları işin kötü olduğunu öğretmek için büyü gösteriyorlar. Madem ki büyü kötü, niye büyü yapmayı gösteriyorlar derseniz imtihan olsun diye. Hadislerde karı ve kocanın arasını ayırmak için yapılan büyünün çok büyük günah olduğu ifade ediliyor. Nas ve Felak sureleri büyüden korunmak için önerilir.

🔴 Soru: Hisse senedinin zekatı verilir mi?

◾ Hisse senetlerinin zekatının verilmesi gerekir. Hisse senedi bir şirkete ortaklık demek. Ticaretin hisse senedine sahipse ister satmak için olsun ister tutmak için zekatını vermelidir. Sanayi ürünlerinin malının zekatını verir. Sanayi işletmelerinin duran (atölye, makine, fabrika, bina, arsa) ve dönen (ham madde, yarı mamul ve mamul maddeler) maddeleri dikkate alınır. Dönen maddeler birer toprak ürünüymüş gibi muamele görür.

*Sorular ve cevapları VAV TV'de yayınlanan "İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri" programından alınmıştır.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN