Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Bugün ne kandili? Miraç Kandili 2020 ne zaman? 2020 Miraç Kandili hangi gün?

Bugün ne kandili? Miraç Kandili 2020 ne zaman? 2020 Miraç Kandili hangi gün?

Miraç Kandili ne zaman? Bugün ne kandili soruları internet tarayıcılarında en çok aranan sorulardan biri. Diyanet'in belirlediği takvime göre 2020 Miraç Kandili, 21 Mart Cumartesi günü ihya edilecek. Miraç hadisesinin yad edildiği bu mübarek gecede eller bir kez daha semaya yükselecek. İslam aleminin dua, oruç, namaz ve teşbihlerle geçirdiği Miraç Gecesinde Allahü Teala'dan mağfiret dilenecek. Recep ayının 27. gecesi idrak edilen Miraç Kandili, Peygamberimizin Allah'ın huzuruna yükseldiği Miraç olayının bir tezahürüdür. Hz. Muhammed, Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya oradan da Allah'ın huzuruna yükselmiştir. Peki, bugün ne kandili? Miraç Kandili 2020 ne zaman? Miraç Kandili ne zaman? 2020 Miraç Kandili hangi gün? Miraç Kandili önemi…

  • 1
  • 14
MİRAÇ KANDİLİ 2020 NE ZAMAN?
MİRAÇ KANDİLİ 2020 NE ZAMAN?

Kelime anlamı olarak Miraç, "göğe çıkma, yükselme" manasına gelir. Peygamberimizin Rabbimizin huzuruna yükseldiği hadise olan Miraç gecesi, Müslüman âlemi tarafından dualar ve ibadetlerle geçirilir.

2020 Miraç Kandili hangi gün?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler ve kandil günleri takvimine göre, 2020 Miraç Kandili, 21 Mart Cumartesi günü idrak edilecek. Miraç Kandili hicri olarak Recep ayının 27. gecesine denk gelir.

  • 3
  • 14
MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?
MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Miraç Kandili, üç aylar içerisindeki Recep ayının 27. gecesi ihya edilir. Peygamberimiz Hz Muhammed'in Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yaptığı yolculuğu ifade eder.

Peygamberimizin Miraç'ta Allah'ı görüp görmediği meselesi, onun "iki yay ucu aralığı kadar" Allah'a yaklaştığını ve O'nu gördüğünü bildiren ayetlere dayanır (Necm, 7-14).

Miraç hadisesi, Peygamberimizin amcası Ebu Talib ile hanımı Hz. Hatice'nin vefatının, ayrıca maddi ve manevi eziyetlere maruz kaldığı Taif Seferi dönüşünün ardından gerçekleşmiştir. Bu olayın Resul-i Ekrem Efendimize Allah tarafından lütfedilen manevi bir destek olduğu açıktır.

2020 MİRAÇ KANDİLİ MESAJLARI!

  • 5
  • 14
MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?
MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

Miraç Kandilinde yapılması gereken ibadetler konusu merak edilen konulardan biri. Miraç Kandilinde nafile ibadetlerin yapılması, dua edilmesi ve mağfiret dilenmesi tavsiye edilmiştir. İşte Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN