Arama

Bosna'nın tarihe meydan okuyan 5 camisi

Bosna Hersek'in farklı şehirlerinde kimi Osmanlı zamanında kimi ise daha yakın dönemde inşa edilmiş camiler, mütevazı mimarileri ve eşsiz güzellikleriyle kartpostal fotoğraflarını andırıyor. Osmanlı askerleri tarafından Bosna'nın fethi sırasında inşa edilen Kuşlat Camii, Bosna Hersek'teki en eski İslami eserlerden biri. Sizler için Bosna'nın tarihe meydana okuyan asırlık 5 camisini listeledik.

  • 1
  • 14
KUŞLAT CAMİİ
KUŞLAT CAMİİ

1460-1480 yılları arasında Bosna'nın fethinin gerçekleştiği yıllarda Osmanlı askerlerince yapılan bu camiden Evliya Çelebi de Ebu'l Feth Camii olarak bahseder. Cami ilk inşa edildiğinde Osmanlı askerlerinin ibadetlerini yapabilmeleri için yapılmış olsa da daha sonra halkın ibadetine açılır. Bölgedeki tek cami olduğu için Müslümanların toplanma merkezi haline gelir. Fakat zamanla yakın çevrede cami sayısı artmaya başlayınca eski cazibesini kaybeder. Cami, 1993 yılında Bosna - Hersek Savaşı sırasında Sırp Çetnikler tarafından yakılıncaya kadar Fethin sembolü olarak ayakta kalır. 2011 yılında restorasyona başlanır ve hayırseverlerin yardımlarıyla cami yeniden inşa edilerek 2013 yılında ibadete açılır.

  • 2
  • 14
KUŞLAT CAMİİ
KUŞLAT CAMİİ

Kuşlat Camii Bosna Hersek'in kuzeydoğusunda, Zvornik şehri yakınlarında bulunan bir camidir. 1460-1480 yılları arasında Bosna'ya gelen Osmanlı askerleri tarafından inşa edilmiştir. Konjevic Polje ile Zvornik arasında bir tepenin zirvesinde yer alır. Kuşlat Camii, Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Zvornik şehri yakınlarında, bölgeye hakim bir tepenin zirvesinde yer alıyor. Osmanlı askerleri tarafından Bosna'nın fethi sırasında inşa edilen cami, "Fethin simgesi" olarak nitelendiriliyor. 1993'te, Bosna'daki savaş sırasında Sırp güçler tarafından yıkılan cami, 2013'te yenilenerek yeniden ibadete açıldı. Önceleri kalabalık grupların ibadet ettiği camide şimdi sadece Cuma namazları kılınıyor. Bosna Hersek'in kuzeydoğusunda Drina Nehri'nin kenarına kurulmuş olan Zvornik Kenti ile Konyeviç Polye arasında, kartal yuvasını andıran, bölgeye hâkim bir tepenin üzerinde yer alır. Yaklaşık 1000 metre yükseklikteki bu tepeye sadece ormanlık alanın içindeki patika yoldan yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle varılır.

  • 3
  • 14
KUŞLAT CAMİİ
KUŞLAT CAMİİ

"Fethin simgesi" olarak nitelendirilen tarihi caminin hikâyesi ile ilgili "Cumadan Cumaya Kuşların Namaz Kıldığı Yer: Kuşlat Camisi" isminde 2015 yılında bir belgesel-kısa film çekildi. Gösterimi 2016 yılının Nisan ayında Gazi Hüsrev Begova Kütüphanesi'nin salonunda yapıldı. Filmin ana kahramanı Adil, yoldan gelip geçerken yüksek bir dağın üzerindeki camiyi görür. Yılda bir defa Cuma namazı kılındığını ve camiye orman yolu ile ulaşıldığını duyar. Daha önce camiye dair birçok efsane ve menkıbe dinlemiş olan Adil'in en büyük arzusu burada ezan okumaktır. Nihayet bir grup arkadaşı ile Cuma namazını eda etme ve ezan okuma emeline kavuşan Adil, bu olaylar esnasında yoğun duygular ve birçok metafizik hadise de yaşar.

  • 4
  • 14
KUŞLAT CAMİİ
KUŞLAT CAMİİ

Bosna Hersek'in farklı şehirlerinde gerek Osmanlı döneminde gerekse sonrasında yapılmış camiler eşsiz güzellikleriyle dikkat çeker. 1500'lü yıllarda inşa edilen Gazi Hüsrev Bey Camisi, Saraybosna'nın ilk camisi olan Hünkar Camisi gibi yapılar Bosna'ya giden turistlerin uğrak yerleri arasında yer alır.

  • 5
  • 14
KOSKİ MEHMET PAŞA CAMİİ
KOSKİ MEHMET PAŞA CAMİİ

Bosna Savaşı'ndaki Sırpların ve Hırvatların vahşi tavrı ve kültürel değer düşmanlığına maruz kalan yapılardan biri olan Koski Mehmet Paşa Camii, uğradığı tüm tahribatlara rağmen dimdik ayakta duruyor. Mostar'da 1618 yılında tımar defterdarlarından Koski Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami, Mostar Köprüsü ve Neretva Nehri'nin eşsiz güzelliğini seyredebileceğimiz bir noktada konumlanır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN