Arama

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

İnsan, doğası gereği daima mutluluğu arar. Fakat insanların aradığı bu mutluluğa kavuşabilmesi ancak toplum hayatıyla birlik ve beraberlikle mümkün olur. İşte bu noktada kendi mutluluğunun toplumun huzur ve mutluluğuna bağlı olan insanların birlik ve dayanışma içerisinde olması büyük bir önem arz eder. Peki, hadislerde birlik ve beraberlik, birlikte yaşama ahlakı hakkında ne söylenir? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından birlikte yaşama ahlakıyla ilgili 40 hadisini derledik.

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

"Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki, Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arap'ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap'a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur..."

(İbn Hanbel, 5/411)

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

"Kim bir Müslümanın dünya sıkıntılarından bir sıkıntıyı giderirse, Allah da onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim darda kalan bir kimsenin işini kolaylaştırırsa, Allah da dünya ve âhirette onun işlerini kolaylaştırır. Kim bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da dünya ve âhirette onun ayıplarını örter. Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece, Allah da onun yardımcısı olur."

(Ebû Dâvûd, Edeb, 60)

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

"Müslüman, dilinden ve elinden insanların selâmette olduğu kişidir. Mümin ise insanların canları ve malları konusunda (kendilerine zarar vermeyeceğinden) emin oldukları kişidir."

(Nesai, İman, 8)

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

"Hoş gör ki, hoş görülesin."

(İbn Hanbel, 1/249)

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

"Kişinin, Müslüman kardeşini küçük görmesi kötülük olarak kendisine yeter."

(Müslim, Birr, 32)

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN