Arama

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

İnsan, doğası gereği daima mutluluğu arar. Fakat insanların aradığı bu mutluluğa kavuşabilmesi ancak toplum hayatıyla birlik ve beraberlikle mümkün olur. İşte bu noktada kendi mutluluğunun toplumun huzur ve mutluluğuna bağlı olan insanların birlik ve dayanışma içerisinde olması büyük bir önem arz eder. Peki, hadislerde birlik ve beraberlik, birlikte yaşama ahlakı hakkında ne söylenir?

"Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki, Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arap'ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap'a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur..."

(İbn Hanbel, 5/411)

"Peygamberler Tarihi"ne ulaşmak için tıklayın

"Kim bir Müslümanın dünya sıkıntılarından bir sıkıntıyı giderirse, Allah da onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim darda kalan bir kimsenin işini kolaylaştırırsa, Allah da dünya ve âhirette onun işlerini kolaylaştırır. Kim bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da dünya ve âhirette onun ayıplarını örter. Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece, Allah da onun yardımcısı olur."

(Ebû Dâvûd, Edeb, 60)

"Müslüman, dilinden ve elinden insanların selâmette olduğu kişidir. Mümin ise insanların canları ve malları konusunda (kendilerine zarar vermeyeceğinden) emin oldukları kişidir."

(Nesai, İman, 8)

Hayatınıza rehberlik edecek 40 hadis

"Kişinin, Müslüman kardeşini küçük görmesi kötülük olarak kendisine yeter."

(Müslim, Birr, 32)

"Kişinin, Müslüman kardeşini küçük görmesi kötülük olarak kendisine yeter."

(Müslim, Birr, 32)

Riyazü's-Salihin'den günlük yaşantımıza rehber olacak 20 hadis

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN