Arama

Bir mefhum olarak Kurban Bayramı

Hak Teala inananlara bir sevinç, rahmet ve mutluluk kaynağı olarak senede iki defa olmak üzere iki bayram vermiştir. Bu bayramlardan biri de kurban ibadetinin ifa edildiği Kurban Bayramı'dır. Zilhicce ayının onuncu günü başlayarak dört gün boyunca süren Kurban Bayramı'nda müminler hem ibadetlerini eda eder hem de sıla-i rahimde bulunurlar. Bayramın 4. ve son günü ise uzun br ayrılığın başlangıcını ifade eder.

KURBAN BAYRAMI'NIN KARŞILIĞI

◾ Kurban Bayramı Arapça karşılığı "Iyd el-edha"dır. "Avde" masdarından türeyen ıyd kelimesi adet haline gelmek, yeniden dönüp gelmek, tekrar dönmek manasına gelmektedir. "Edha" ise kurbanlık anlamına gelen "dahiyye" kelimesinden türemiştir.

◾ Allah Teala'nın insanlar için bir rahmet vesilesi kıldığı iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı, Hicri takvimin son ayı olan Zilhicce'nin onuncu günü başlar ve dört gün sürer.

Kurban Bayramı, tıpkı Ramazan Bayramı gibi Hicri ikinci sene içinde Müslümanlara bildirilir. Bu tarihten itibaren Müslümanlar her sene Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün bayramı idrak ederler.

◾ Zaman içerisinde bir gelenek haline gellen bayram kutlamaları da yaklaşık on dört asırdan bu yana ümmetçe kutlanır.

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

◾ Bayramdan evvelki gün olarak bilinen Arefe günü, Müslümanlar için önemli ve müstesna bir gün olarak dini geleneğimiz içinde öne çıkar.

◾ Bugün içerisinde yapılacak her ibadet faziletlidir. Bir gelenek haline gelen Arefe günü orucu da Müslümanlar tarafından en çok ifa edilen ibadetlerden birisidir.

KURBAN BAYRAMI'NDA ORUÇ TUTULUR MU?

◾ Kurban Bayramı boyunca oruçlu olmak Hanefi mezhebine göre tahrimen mekruh, Şafi ve Hanbeli mezheplerine göre haram, Malikilere göre ise dördüncü gün mekruhtur.

TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR?

Arefe günü idrak edilen sabah namazından itibaren başlayarak bayramın son günü ikindi vaktine dek farz namazlardan sonra getirilen tekbirlere "teşrik tekbiri" denir.

◾ Her farz namazın ardından üç defa tekrar edilmek kaydı ile: "Allahu Ekber, Allahu Ekber, La İlahe İllallahu Allahu Ekber, Allahu Ekber velillahilhamd" olarak zikredilir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN