Arama

Ayasofya'nın büyük gizemi

İstanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya, on yedi asra yakın bir süredir ayakta duruyor. Tarihin farklı dönemlerinde önemli tamiratlar geçiren Ulu Mabed, 1846 - 1849 yılları arasında, Sultan Abdülmecid Han döneminde İsviçreli mimar Fossati tarafından detaylı bir restorasyon geçirdi. Bu tamirat sırasında dökülen Ayasofya mozaiklerinden padişah için bir tuğra yaptıran Fossati, medeniyet tarihimize önemli bir hediye verdi.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

💠 Heybetiyle yüzyıllarca Hristiyan dünyasının göz bebeği olan fetih ile beraber Müslümanların önemli bir mabedine dönüşen Ayasofya maceralı ve ihtişamlı bir maziye sahiptir.

💠 Milattan sonra dördüncü yüzyılda yapımı tamamlanan Ayasofya'nın inşasını I. Konsantinos başlatsa da yapı II. Konsantinos döneminde nihayete erer.

(x) Ayasofya külliyesinde neler bulunuyordu?

💠 404 yılında gerçekleşen bir ayaklanmada çıkan yangın sırasında büyük hasar alan Ayasofya, İmparator II. Theodosius tarafından tekrar yaptırılır.

💠 532 senesinde çıkan başka bir ayaklanmada Ayasofya'nın tekrar büyük bir tahribata uğraması üzerine dönemin kralı I. Iustiniasos, meşhur iki mimara kilisenin tekrar yapılmasını emreder.

💠 İmparatorluğun dört bir tarafından getirilen malzemeler ile inşaata başlayan Trallesli Anthemios ve Miletoslu Isidoros beş senelik inşaatın ardından günümüz Ayasofya'sını bina ederler.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN