Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Aşure günü neler yapılmalıdır? Aşure günü yapılması gereken ibadetler

Aşure günü neler yapılmalıdır? Aşure günü yapılması gereken ibadetler

Aşure günü yapılması gereken ibadetler ve bugünün önemi ile ilgili detaylar günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. İnsanlık tarihinde olağanüstü hadiselerin yaşandığı Aşure günü aynı zamanda, paylaşmanın ve dayanışmanın, birlik ve beraberliğin simgesidir. Peki, Muharrem ayının onuncu günü idrak edilen Aşure günü neler yapılır? Aşure günü yapılması gereken ibadetler nelerdir? Aşure günü okunacak dua...

  • 1
  • 11
AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR?
AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR?

Aşure günü neler yapılır?

Aşûrenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehitler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur. (Şir'a)

Aşûre günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Aşûre günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur." [Müslim, Tirmizî, İ. Ahmed, Taberanî]

Tek başına Aşûre günü oruç tutmak mekruh olur. Muharrem ayının 9. ile 10. veya 10. ile 11. günleri tutulmalıdır.

O gün eve ufak tefek erzak alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

Çoluk çocuğunu sevindirmelidir. Hadis-i şerifte, "Aşûre günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur" buyurulmuştur.

Sıla-i rahim yapılmalı. Akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı.

Hadis-i şerifte, "Sıla-i rahmi terk eden, Aşûre günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur" buyuruldu. (Şir'a)

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN