Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Arap Camii nerede, nasıl gidilir? İstanbul'da ilk ezanın okunduğu Arap Camii hakkında bilgiler...

Arap Camii nerede, nasıl gidilir? İstanbul'da ilk ezanın okunduğu Arap Camii hakkında bilgiler...

İstanbul'u kuşatan Arap kumandanlar tarafından inşa edilen, daha sonra kiliseye çevrilen, Fatih Sultan Mehmet'in kenti fethetmesinin ardından da tekrar aslına dönüştürülen Arap Camisi, Ezan-ı Muhammedi'nin İstanbul semalarında yankılandığı ilk camidir. İstanbul'un fethi için 715 yılında gelen İslam Arap kumandanlarından ve sahabe neslinden oluşan Mesleme bin Abdülmelik kumandasındaki ordu tarafından yaptırıldığı rivayet edilen Arap Camii hakkındaki bilgileri derledik.

  • 9
  • 10
Arap Camii ismi nereden geliyor?
Arap Camii ismi nereden geliyor?

Caminin İstanbul'da benzeri bulunmayan minaresi, 714 yılında Şam'da yapılmış olan Emevi Camii minaresine çok benzer. Arap Camii isminin buradan dolayı verildiği belirtilir. Minarenin alt kısmındaki duvarda da kiliseden kalma fresko resimlere rastlanır. Caminin vakit namazlarında 500-600, Cuma namazlarında ise 3000-4000 cemaati bulunur. Arap Camii yapısı çok defa yenilenmiştir.

Arap Camii'nin çilehanesi Mesleme bin Abdülmelik'ten kalmadır. Arap Camii imamı, Sakal-ı Şerif'leri canı gibi korur. Çünkü Sakal-ı Şerif'ler her atanan yeni imamın üzerine zimmetlenir. Üç tane bulunan bu Kutsal Emanetler'den ikisi muma sarılmış bir şekilde muhafaza edilir. Sakal-ı Şerif'ler Ramazan ayı içerisinde sadece Kadir gecesi ziyarete açılır.

Arap Camii, 19. yüzyılda Muhtelif tarihlerde yangınlar geçirdi ama aslı bozulmadan aynı tamiratlar yapıldı. Caminin mihrabı kıbleye yönelik öndeki kalın kilise duvarına yerleştirilmiştir. Mihrabın solundaki küçük mihraplı oda Mesleme Hazretleri'nin çilehanesidir. Avludaki kabir, bazı sadık rüyalara göre Hz. Mesleme'nin türbesi veya makamıdır. Çünkü aynı zatın Şam'da bir türbesi bulunuyor.

  • 10
  • 10
Karaköy'ün adı nereden geliyor?
Karaköy’ün adı nereden geliyor?

Karaköy adını semte ilk yerleşen Karaylardan aldığı söylense de Galata'yı ele geçiren Mesleme bin Abdülmelik ve ordusunun yedi yıl boyunca çok sıkıntı ve hastalık çektiklerinden dolayı kaldıkları muhite 'Kahr Köyü' adını verdikleri söylenir. Yani Karaköy'ün adının 'Kahr Köyü'nden türediği de rivayetler arasında.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN