Arama

İslam dünyasında 2019 nasıl geçti?

İslam dünyası 2019 yılını protestolar, şiddet olayları, siyasi krizler, terör saldırıları ve doğal afetler ile geçirdi. Yeni Zelanda'da bulunan iki camiye Cuma namazı sırasında gerçekleşen silahlı terör saldırısı, Suriye ve Filistin'de sivillere yönelik saldırılar, Güneydoğu Asya'da doğal afetler pek çok can aldı. Mısır'ın ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda yaşamını yitirmesi; Nobel Edebiyat Ödülü'nün Srebrenitsa Soykırımı'nı inkâr eden Peter Handke'ye verilmesi en çok konuşulan konular oldu. Peki, İslam dünyasında 2019 nasıl geçti?

  • 1
  • 25
YENİ ZELANDA’DAKİ CAMİ SALDIRISI
YENİ ZELANDA’DAKİ CAMİ SALDIRISI

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart'ta Avustralyalı terörist Brenton Tarrant'ın düzenlediği, 51 kişinin hayatını kaybettiği, 49 kişinin yaralandığı terör saldırısı, yılın ilk çeyreğine damgasını vurdu.

  • 2
  • 25
İSLAMOFOBİK SALDIRIYI İNTERNETTEN CANLI YAYINLADI
İSLAMOFOBİK SALDIRIYI İNTERNETTEN CANLI YAYINLADI

İslamofobik saldırıda, camiye giren terörist, önüne çıkan herkese acımasızca kurşun yağdırdı. Bu katliamı internet üzerinden canlı yayınlayan saldırganın paylaştığı 70 sayfalık manifestoda, Müslümanlara ve Türklere yönelik düşmanca sözler dikkat çekti.

  • 3
  • 25
ERDOĞAN’I VE AVRUPA’DAKİ TÜRKLERİ HEDEF GÖSTERDİ
ERDOĞAN’I VE AVRUPA’DAKİ TÜRKLERİ HEDEF GÖSTERDİ

Saldırganın sosyal ağlarda Angela Merkel ve Recep Tayyip Erdoğan'ın öldürülmesi çağrısında bulunan bir manifesto yayınladığı da kaydedildi. İnternette yayınladığı manifestoda Erdoğan'ı "Halkımızın en kadim düşmanı olan Türklerin lideri" olarak anıyor ve öldürülmesinin Avrupa'daki Türk varlığına yönelik büyük zarar vereceğini söyleyerek tehditte bulunuyordu.

İslamofobinin çirkin yüzü bu kez Yeni Zelanda'da

  • 4
  • 25
KEŞMİR SORUNUNDA GERİLİM TIRMANDI
KEŞMİR SORUNUNDA GERİLİM TIRMANDI

Hindistan'ın, yarım asırdan uzun süredir Keşmir'e özel statü tanıyan anayasa maddesini Ağustos ayında iptalinin ardından Cammu Keşmir'de gerilim tırmandı. Yoğun güvenlik önlemleri ve kısıtlamaların başladığı Cammu Keşmir'de, internet, cep telefonları, sabit hatların kesilmesi dâhil pek çok yaptırım gerçekleştirildi.

  • 5
  • 25
‘DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIK HAVA HAPİSHANESİ’
‘DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIK HAVA HAPİSHANESİ’

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinin "dünyanın en büyük açık hava hapishanesine dönüştürüldüğünü" bildirdi. Hindistan'ın Cammu Keşmir'de uyguladığı güvenlik ablukası, sokağa çıkma yasağı ve iletişim karartmalarının uluslararası toplumdan gelen çok sayıda kınamaya rağmen sürdüğü belirtildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN