Arama

İslamofobinin çirkin yüzü bu kez Yeni Zelanda’da

Dünya yeni güne, Yeni Zelanda'da bulunan iki camiye Cuma namazı sırasında gerçekleşen silahlı terör saldırısı ile başladı. 49 kişinin öldüğü, 20'si ağır 48 kişinin yaralandığı kaydedilen İslamofobik saldırıda, camiye giren terörist, önüne çıkan herkese acımasızca kurşun yağdırdı. Bu katliamı internet üzerinden canlı yayınlayan saldırganın paylaştığı 70 sayfalık manifestoda, Müslümanlara ve Türklere yönelik düşmanca sözler dikkat çekti. Peki, dünyada Müslümanlara yönelik İslamofobik saldırılar neden artıyor? Rakamlar İslamofobi hakkında ne söylüyor?

  • 1
  • 28
49 KİŞİ KATLEDİLDİ: 20’Sİ AĞIR 48 YARALI VAR
49 KİŞİ KATLEDİLDİ: 20’Sİ AĞIR 48 YARALI VAR

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından cuma namazı esnasında terör saldırısı gerçekleştirildi.

Olayın ardından açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen saldırıların "terör saldırısı" olduğunu vurguladı. Saldırılarda 49 kişinin katledildiğini, 20'si ağır 48 kişinin yaralandığını kaydetti.

Terör saldırılarıyla ilgili dört kişinin gözaltına alındığını ifade eden Ardern, saldırganlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu belirtti.

  • 2
  • 28
TERÖRİSTLERİN HİÇBİRİ TAKİP LİSTESİNDE YOKTU!
TERÖRİSTLERİN HİÇBİRİ TAKİP LİSTESİNDE YOKTU!

Ülkedeki tehdit seviyesinin düşükten yüksek düzeye çıkarıldığını ifade eden Ardern, saldırıyı düzenleyen teröristlerden hiçbirinin güvenlik birimlerinin takip listesinde olmadığını belirtti.

Saldırının ardından yaptığı açıklamada Ardern, "Bunun Yeni Zelanda'nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir" dedi.

  • 3
  • 28
ÜLKEDEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI
ÜLKEDEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Yeni Zelanda polisi, bölgede yaşayanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye etti.

Polisin yaptığı uyarılar sonrasında Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Ayrıca düzenlenen saldırıların ardından ülkedeki tüm camilerin kapılarını kapatması konusunda da uyarılarda bulunuldu. Hastanelerin sadece acil servislerinin hizmet verdiği kentte, güvenlik birimleri alarma geçti. Okullar tatil edildi ve yollar kapatıldı.

  • 4
  • 28
“SİYAH GİYİNMİŞ BİR ADAM”
“SİYAH GİYİNMİŞ BİR ADAM”

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını söyleyerek "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.

Yeni Zelanda basını Christchurch'teki saldırı yerinde bulunan araçta el yapımı patlayıcı cihazlar bulunduğunu bildirdi.

  • 5
  • 28
İKİ TÜRK VATANDAŞI YARALANDI
İKİ TÜRK VATANDAŞI YARALANDI

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde camilere saldıranlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre, Mustafa Boztaş ve Zekeriya Tuya adlı iki Türk vatandaşı yaralandı. Yaralanan vatandaşlarının hayati tehlikelerinin olmadığı belirtildi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN