Arama

Kur'an'da adı geçen mucizevi besinler

Kur'an ayetlerinde hem dünya hem ahirette rahat etmesi için insanlara çeşitli yollar gösterilir. Ayetlerin dikkat çektiği konulardan biri de insan yaşamına ve sağlığına en uygun besinlerdir. Sizler için Kur'an'da geçen mucizevi besinleri sizler için derledik.

  • 1
  • 22
HURMA
HURMA

"Allah o su sayesinde sizin için ekinler, zeytinlikler, hurmalıklar, üzüm bağları ve çeşit çeşit meyveler yetiştirir. Elbette bunda düşünen kimseler için alınacak bir ders var!"

(Nahl, 11)

Bugün modern tıp, hurmanın insan vücudunun canlı ve sıhhatli kalabilmesi için çok önemli 10 çeşitten fazla elemente sahip olduğunu keşfetti.

Kur'an'da Meryem suresinde dâhil olmak üzere 20 defa geçen hurma, pankreasta ensülin salgılanmasını düzenli sağlayarak şeker dengesini korur. Doğumun kolay olmasını sağlar. Hurma, Bedensel ve zihinsel gelişmeyi sağlayan hurma aynı zamanda karşı koruyucudur. Zihnî yorgunluğu giderir. Anne sütünün, bol ve besleyici olmasını sağlar. Aynı zamanda hurmada organlara bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, hazmı ve özümlenmesi kolay şeker bulunur. Bütün temel vitamin ve proteinlere sahip olan hurma meyveler içinde vücut için en gıdalısıdır.

  • 2
  • 22
HURMA
HURMA

Beyin için son derece faydalı olan hurma, %2.2 oranında protein, A, B1 ve B2 vitaminleri içerir. İçerdiği proteinler sayesinde vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmayı sağlar ve hücreleri yenileyip vücut sıvısını dengeler. İçindeki A vitamini sayesine görme gücünü arıtır. Hurma K-kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini de sağlar. Vücudun karbonhidratları enerjiye çevirmesine yardımcı olur. Bununla birlikte potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, manganez ve bakır gibi vücut için gerekli minarelere sahiptir. Potasyum beyne oksijen gitmesine de yardımcı olarak düşünce gücünü de artırır.

  • 3
  • 22
HURMA
HURMA

Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder ve sağlıklı deri oluşumunu sağlar. Peygamber Efendimiz, "Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağır başlı olur" buyurur.

  • 4
  • 22
HURMA
HURMA

Birçok özelliğinin yanı sıra acıkmayı geciktirdiği için zayıflamaya çok yardımcı bir meyvedir. Özellikle çok acıkma ve çok tatlı ihtiyacı duyulunca 10 adet beyaz veya sarı leblebi 2 hurmayla beraber yenilip üstüne 1 bardak su içilirse 2-3 saat boyunca açlık hissedilmez.

  • 5
  • 22
İNCİR
İNCİR

"İncire, zeytine, Sîna dağına ve şu emîn beldeye andolsun."

(Tîn, 1-3)

Peygamber Efendimiz (sav), incirin cennet meyvelerinden olduğunu bildirerek onu şöyle metheder: "İncir yiyin. Eğer Cennet'ten inen bir meyve söyleyecek olsaydım, bunun incir olduğunu söylerdim. Çünkü Cennet meyvelerinin çekirdeği olmaz. İncir yiyin, çünkü o, basuru keser, eklem ağrılarını yok eder."

En yüksek lif içeriğine sahip olan incirin sadece 1 tanesinde günlük tavsiye edilen lif miktarının %20 yirmisini karşılayacak kadar bulunur. İncir, sindirime yardımcı olduğu kadar bazı kanser türlerinin riskini azaltmada yardımcı olur. Çözünür lif açısından zengin olan incir kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp hastalıklarının riskini azaltır.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN