Arama

Genç nesilleri ölümcül 'Mavi Balina' oyunundan nasıl koruruz?

Hatay'da 12 yaşındaki çocuğun "Mavi Balina" oyununun kurbanı olduğu ortaya çıkmasından sonra ölümcül oyun tekrar gündeme geldi. Çocukların beyni yıkanarak aşamalı olarak intihara sürükleyen bu oyun, milyonlarca çocuğu tehdit etmeye devam ediyor. Peki, dünyanın birçok ülkesinde onlarca çocuğun ölümünde sorumlu olduğu iddia edilen Mavi Balina oyunu nedir? Gençleri zombiye döndüren Mavi Balina oyunun görevleri neler ve çocukları nasıl tuzağa düşürüyorlar? Sizler için genç nesilleri bu oyundan nasıl koruyacağımızı derledik.

  • 1
  • 11
MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?
MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

Rusya'da doğan 'Mavi balina terörü' tüm dünyayı kuşatmış durumda. Gençleri intihara sürükleyen ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan sözde oyunda çocuklara verilen her bir talimat onları zombiye dönüştürüyor. Dünya çapında yüzden fazla kişinin ölümüne sebep olan oyun çoğu şiddet içeren 50 talimattan oluşuyor. Sosyal medyanın da faktörüyle hızlı bir şekilde yayılan bu ölümcül oyun özellikle 10-14 yaş arasındaki çocukları hedef alıyor. Belli etiketler kullanılarak ya da ya da sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atılarak oyunu düzenleyenler gençleri oyuna dâhil etmeye çalışıyor.

  • 2
  • 11
MAVİ BALİNA OYUNU NASIL OYNANIYOR?
MAVİ BALİNA OYUNU NASIL OYNANIYOR?

Dünya çapında çok sayıda gencin intiharına neden olduğu belirtilen oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

Bu komutlar 50 günlük bir süreyi kapsıyor. Yapılması istenilen talimatlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, toplumdan soyutlanması amaçlanarak belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

  • 3
  • 11
GENÇLERİN BİLİNÇLERİ YIKANIYOR!
GENÇLERİN BİLİNÇLERİ YIKANIYOR!

Oyuna katılan kişilerin zamanla psikolojik olarak mantıklı düşünme örgüsü devre dışı kalıyor. Gece yarısı uyan, şu korku filmini izlemeye başla, sürekli bu filmi 1 gün boyunca izle denilerek sübliminal mesajlar bilinçaltına iyice yerleştiriliyor. Film karşı taraftan gönderiliyor. Böylece gence hükmedilme noktasına gelinmiş oluyor. İzlettirilen korku filmleriyle çocuklara intiharı kolaylaştırmak için cesaretlendirmeye çalışıyorlar.

  • 4
  • 11
ÖLÜMCÜL OYUNUN KORKUNÇ TALİMATLARI
ÖLÜMCÜL OYUNUN KORKUNÇ TALİMATLARI

Bu ölümcül oyunda 6,24 ve 32. görevler bilinmiyor. Henüz ispatlanmasa da cinsel ilişki içerme ihtimali olduğu bunu da sonradan şantaj malzemesi olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor. Fakat oyunun örgüsüyle muhakemesi kapanan genç ölümü kendi istiyor. İntiharı reddeden oyuncu için birini öldürme görevi verilebiliyor.

"Mavi Balina" adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor. Oyununun kurucusu Rusya'da 3 yıl hapis cezasına çarptırılsa da bu intihar vakalarının son bulmasını sağlamadı.

  • 5
  • 11
OYUNDAN KURTULANLAR ANLATIYOR
OYUNDAN KURTULANLAR ANLATIYOR

22 yaşındaki Hintli Alexander, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söylüyor:

"Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00'da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı. Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı... Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım." Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereymiş.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN